Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Wywiady


Intercor wybuduje drogę S61 Łomża Zachód – Kolno 2022-05-20
19 maja 2022 r. białostocki Oddział GDDKiA podpisała umowę z firmą PUT Intercor na budowę prawie 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Łomża Zachód – Kolno. [...]

125 lat Grupy Brugg
XXX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane – ICSF 2022 2022-05-23
[...]


NO-DIG POLAND już we wrześniu
Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Andrzejem Kuliczkowskim, byłym prezesem zarządu Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych, cenionym w Polsce i na świecie specjalistą w zakresie. [...]


Wojna w Ukrainie zagrożeniem dla rentowności polskiego budownictwa
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis Rynek budowlany w Polsce 2022–2029, po dobrym początku 2022 r. perspektywy dla budownictwa na dalszą część roku rysują się mniej optymistycznie. Do oczekiwanego spowolnienia w sposób pośredni przyczyni się wojna w Ukrainie, która potęguje już wcześniej obserwowane na rynku problemy, takie jak rosnące ceny surowców, materiałów i nośników energii czy niedobór pracowników.[...]


Modernizacja ozonowania wody w ZUW Raba
W Zakładzie Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach rozpoczęła się modernizacja systemu ozonowania wody, polegająca na zastąpieniu wyeksploatowanej instalacji nową, wytwarzającą ozon z ciekłego tlenu. Inwestycja ma na celu dostosowanie obiektu do obowiązujących oraz przewidzianych do wprowadzenia w nieodległej przyszłości wymagań prawnych. Przeprowadzona modernizacja pozwoli na utrzymanie bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa i jakości wody dostarczanej mieszkańcom Krakowa.[...]Wysokie wymagania projektowe, wysoka jakość wykonania - Ericpol Software Pool

Rozmowa z Jackiem Kowalskim, dyrektorem Strabag Sp. z o.o. Budownictwo Ogólne
Maria SzrubaJacek Kowalski, dyrektor Strabag Sp. z o.o. Budownictwo OgólneBudynek Ericpol Software Pool został wyposażony w wiele nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Czy mógłby Pan przybliżyć te rozwiązania?

Obiekt zaprojektowano z myślą o maksymalnym obniżeniu kosztów eksploatacji i ograniczeniu negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. W celu minimalizacji kosztów eksploatacji w każdym pomieszczeniu biurowym są zamontowane dualne czujniki obecności wraz z czujnikiem natężenia oświetlenia, które w połączeniu z systemem BMS włączają lub wyłączają zbędne oświetlenie. Zastosowano oprawy ze źródłami światła typu LED do oświetlenia terenu oraz pomieszczeń innych niż biura oraz garaż podziemny.
Na elewacjach narażonych na duże nasłonecznienie zastosowano szyby jednokomorowe ze szkłem wysoko selektywnym z powłoką niskoemisyjną. Jako dodatkową ochronę na wszystkich fasadach zaprojektowano automatycznie sterowane z poziomu BMS żaluzje zewnętrzne. BMS steruje żaluzjami na podstawie informacji przekazywanych przez czujkę pogodową, jak również dostosowuje ich pracę do nasłonecznienia oraz do prędkości wiatru. Tak wykonana fasada zapewni oszczędność energii, ochronę przed przegrzewaniem promieniami słonecznymi oraz maksymalizację oświetlenia światłem dziennym.
Warta uwagi jest również wielka dbałość o poszanowanie historycznego charakteru miejsca, w którym biurowiec został wzniesiony. Charakterystyczna bryła budynku została zaprojektowana w sąsiedztwie dawnego ogrodu pałacowego Karola Wilhelma Scheiblera. Do dziś znajdują się tu pomniki przyrody objęte ochroną. Kształt i wielkość budynku, jak również elewacje zaprojektowano tak, aby zintegrować go z najbliższym otoczeniem, zwracając uwagę na charakter sąsiednich historycznych budynków. Zrewitalizowano również fragment dawnego ogrodu pałacowego Scheiblera z pomnikami przyrody. Wszystkie prace w rejonie pomników przyrody wykonywane były ze szczególną starannością, aby układ korzeniowy i korony drzew pomników przyrody pozostały nienaruszone.

Czy któreś z użytych rozwiązań w zakresie materiałów bądź techniki wykonania uznałby Pan za szczególnie innowacyjne?

W budynku zastosowano technologię EnOcean, tj. bezprzewodowe łączniki oświetlenia, przyciski do sterowania żaluzjami, regulatory temperatury oraz czujniki obecności i natężenia oświetlenia. Oznacza to, że wymienione urządzenia nie mają połączeń przewodowych. Zastosowanie tej technologii ma celu swobodną zmianę aranżacji pomieszczeń, np. jeśli chcemy, to możemy każde z tych urządzeń zainstalować nawet na szybie, nie psując estetyki przewodami.
Ponadto wszystkie pomieszczenia biurowe i hole windowe zostały wyposażone w system stropów termoaktywnych TABS (Thermally Activated Building Systems), który pozwoli na obniżenie temperatury w budynku.
Uponor TABS Contec to system termicznej aktywacji stropów betonowych. Instalacja bazuje na wężownicach umieszczonych w statycznie neutralnej strefie stropów międzypiętrowych, zasilanych wodą o odpowiednio dobranych parametrach (14 ºC / 17 ºC). W okresie letnim stropy termoaktywne odbierają ciepło i w ten sposób chłodzą pomieszczenia. Dzięki dużej bezwładności stropu instalacja zapewnia niewielkie wahania temperatury wewnątrz budynku. Stropy termoaktywne Uponor TABS Contec zapewniają chłodzenie z wydajnością do 80 W/m².

Budynek Ericpol Software Pool
 

W budynku – jako jednym z pierwszych w Polsce – do sterowania instalacjami zastosowano model neuronowy. W jakim celu się go wykorzystuje?

Model neuronowy jest tzw. sztuczną inteligencją. Stosujemy go w celu zoptymalizowania kosztów użytkowania obiektu przy zachowaniu maksymalnego komfortu użytkownika. Model przez dwa lat będzie korygował nastawy i interakcje systemów wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania oraz chłodzenia przy wykorzystaniu stropów aktywnych TABS.
Narzędzia modelowania budynku, nazwane często narzędziami BPS (Building Performance Simulation), umożliwiają przede wszystkim tworzenie dynamicznych modeli zachowania budynku z uwzględnieniem wszystkich zabudowanych urządzeń. Współczesne narzędzia BPS pozwalają jednocześnie na zoptymalizowanie zużycia energii, wyznaczają „najsłabsze” energetycznie miejsca instalacji HVAC oraz konstrukcji.
 
Budowa elewacji stanowiła ciekawe wyzwanie – z jednej strony delikatna materia, jaką jest szkło, z drugiej strony układanie ręcznie formowanych cegieł, z których każda minimalnie różni się kształtem od pozostałych… Który z etapów budowy był szczególnie newralgiczny?

W elewacji na wszystkich kondygnacjach wykonane zostały wielkoformatowe okna z przeszkleniami i ściany osłonowe jako fasady słupowo-ryglowe. Elementy fasad szklanych i okien wykonane zostały z laminowanego szkła bezpiecznego. Warto wspomnieć, że z uwagi na geometrię budynku na elewacji zamontowano wiele szyb giętych o małym promieniu. Szyby te ze względu na wysokie wymagania projektowe zostały wykonane w Niemczech, a wyzwaniem była zarówno ich produkcja, jak i montaż.
Pełne ściany elewacji zrealizowano w technologii trójwarstwowych ścian, o nośnej konstrukcji żelbetowej lub murowanej, z warstwą termoizolacji, szczeliną wentylacyjną oraz zewnętrzną warstwą z naturalnej cegły ceramicznej o podłużnym kształcie – Petersen Kolumba – w kolorze szarym, mocowanej do konstrukcji za pomocą rozwiązań systemowych. Cegła Petersen jest ręcznie formowana, na dowód czego pracownik pozostawia indywidualny ślad w postaci odbitego kciuka na cegle. Cegła wypalana jest w małej fabryce w Danii. Wygląd, podział i kolor cegły, zaprawy i fugi, kształt i wielkość zagłębienia fugi zostały uzgodnione z Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Trudnym elementem było wykonanie i montaż prefabrykatów żelbetowych obłożonych cegłą Petersen – stosunkowo ciężkich, a montowanych w ciasnych przestrzeniach między delikatnymi elementami aluminiowymi i szklanymi. Stanowią one również maskownice żaluzji zewnętrznych, które musiały być zamontowane wcześniej. Prefabrykaty te montowane były także poziomo w podcieniach elewacji, pod stropami, przy użyciu specjalnych podnośników. W dalszej kolejności należało scalić wizualnie prefabrykaty cegłą, co w efekcie końcowym zamaskowało prefabrykaty i elewacja sprawia wrażenie jakby w całości była murowana, łącznie z podcieniami.
Niełatwym zadaniem był również montaż wielkogabarytowych szyb, ważących po kilkaset kilogramów, na dużych wysokościach oraz szyb w kształcie łuków o zróżnicowanych promieniach.

To, co powinno być standardem, czyli terminowe zakończenie inwestycji, nie zawsze się udaje. Jako generalny wykonawca Strabag zasłużył na szczere gratulacje – skomplikowana architektonicznie inwestycja powstała w ciągu niespełna dwóch lat, z zachowaniem terminów. Co leży u podstaw tego sukcesu?

Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Priorytetem przy każdej realizacji jest dla nas doskonała koordynacja prac, dzięki której kończymy budowy w zakładanym przez Inwestora terminie,  a nawet przed czasem – w Gdyni, kilka dni temu zakończyliśmy inwestycję na dwa miesiące przed pierwotnie planowanym terminem. Wracając do pytania, podstawą jest nasze motto koncernowe TEAMS WORK., czyli praca zespołowa. Sukces każdej inwestycji zależy przede wszystkim od ludzi, którzy ją realizują – od ich współpracy, wzajemnego szacunku i zaufania. Taką atmosferę udało się w naszej firmie stworzyć. Pracujemy rzeczywiście jako zespół, mam na myśli nie tylko ludzi, którzy są na budowie. Przy Ericpol Software Pool pracował naprawdę znakomity zespół fachowców, zaangażowany w wykonywane zadania, a jednocześnie otwarty na współpracę i komunikację. I to jest podstawa tego sukcesu – współpraca, silny, zgrany zespół i jasno wyznaczony dla wszystkich cel.

Dziękuję za rozmowę.
Reklamy
Keller Wodociągi Miasta Krakowa SG Pam GEO-Instruments Porr Soletanche Geobrugg
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję