Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Wywiady


DK11 rondo Janiska – węzeł Kołobrzeg Wschód 2022-08-08
Kołobrzeg będzie lepiej skomunikowany z drogą ekspresową S6. GDDKiA podpisała kontrakt na budowę odcinka DK11, łączącego węzeł S6 Kołobrzeg Wschód z wybudowanymi w latach wcześniejszych odcinkami obwodnicy Kołobrzegu. [...]

125 lat Grupy Brugg
VIII Kongres Wodociągowców Polskich 2022-09-08
[...]


BIM Academy i automatyzacja procesów projektowych w Jacobs
W ramach współpracy naszego wydawnictwa z infraSTUDIO przedstawiamy zapis rozmowy przeprowadzonej przez dr. hab. inż. Marka Salamaka, prof. PŚ z Pawłem Puchem, menedżerem zespołu ds. BIM i automatyzacji procesów projektowych w krakowskim oddziale Jacobs.[...]


Realizacja 270 inwestycji kolejowych o wartości 125 mld zł
Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis Budownictwo kolejowe w Polsce 2022–2027, szacunkowa wartość 270 realizowanych i planowanych największych inwestycji kolejowych wynosi 125 mld zł, z czego 37 mld zł (30% całości) przypada na inwestycje w budowie, a 88 mld zł na inwestycje będące na etapie przetargu, planowania lub wstępnej koncepcji. Tak znacząca dysproporcja pomiędzy wartością inwestycji w realizacji a planowanymi świadczy o dużym długoterminowym potencjale rozwoju tego segmentu budownictwa.[...]


STRABAG rozbudował ul. Puławską w Piasecznie
1 sierpnia 2022 roku, miesiąc przed umownym terminem zakończenia inwestycji, oddany został do użytku zmodernizowany przez STRABAG 350-metrowy fragment ul. Puławskiej w Piasecznie. [...]Sprawność wdrożeniowa – jak przygotować przestrzeń dla innowacji

Rozmowa z Michałem Werle, kierownikiem Działu Innowacji Badań i Rozwoju, oraz Waldemarem Piwkiem, członkiem zarządu firmy Warbud SA.
Anna Biedrzycka, Nowoczesne Budownictwo InżynieryjneOd lewej: Michał Werle oraz Waldemar Piwek, fot. Warbud  
Budownictwo plasuje się na przedostatnim miejscu w rankingu wykorzystywania innowacji, a cyfryzacja procesów budowlanych w większości firm jest na bardzo wstępnym etapie. Czyżby transformacja branży budowlanej w nowoczesną gałąź gospodarki miała nastąpić dopiero za wiele lat?

Michał Werle:
Rzeczywiście, branża budowlana to jedna z mniej zautomatyzowanych i scyfryzowanych branż. Jest dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o rozwój w kierunku optymalizacji szeroko pojętej produkcji budowlanej. Rośnie zapotrzebowanie na budowane obiekty, podaż siły roboczej maleje, więc poszukiwanie nowych rozwiązań jest podstawą rozwoju. Etykieta mało innowacyjnej branży wynika również z tego, że innowacje nie zawsze są tu tak spektakularne, oczywiste czy przełomowe. Najbardziej wymagający jest w innowacjach pierwszy i ostatni etap – uświadomienie, że istnieje możliwość usprawnienia, zmiany czy wprowadzenia nowego rozwiązania oraz utrwalanie przekazu, wdrożenie innowacji na szeroką skalę. Nowatorskiego podejścia w budownictwie nie ułatwia także fakt dużej liczby podmiotów zaangażowanych w proces budowy o różnych zakresach odpowiedzialności oraz unikatowości i różnorodności lokalizacyjnej każdej z produkcji budowlanych.

Czyli innowacyjność zaczyna się od uświadomienia sobie potrzeby jej istnienia, w myśl zasady, że innowacyjność projektów budowlanych wynika przede wszystkim z innowacyjności ich autorów, wykonawców i kadry odpowiedzialnej za prowadzenie przedsięwzięcia inwestycyjnego?


Michał Werle:
W Warbudzie traktujemy innowację jako kompetencję, zdolność do podważania status quo i zadawania pytania, jak można coś zrobić lepiej. Z praktyki wiem, że już samo rozważanie różnych podejść do jednego zagadnienia może prowadzić do odkrycia lepszych metod niż istniejące. Nieustanne poszukiwanie nowych możliwości od zawsze było motorem napędowym zmian i rozwoju. Naszym celem jest długofalowe budowanie kompetencji technicznych i technologicznych w firmie, a korzyści – m.in. finansowe, środowiskowe – analizujemy indywidualnie dla każdego innowacyjnego przedsięwzięcia. W Warbudzie dajemy przestrzeń kreatywności, inicjujemy rozmaite działania zarówno oddolnie, jak i odgórnie. Potem następuje kwantyfikacja – analiza korzyści. Ponieważ innowacje często wiążą się z początkową inwestycją, musimy być pewni, że rzeczywiście jest to działanie opłacalne. Ostatnim etapem jest koordynacja wdrożenia, czyli zadbanie o to, aby opracowane rozwiązania nie leżały na półce.

W jakich segmentach budownictwa Warbud kładzie szczególny nacisk na innowacyjność?


Michał Werle:
Te obszary to projektowanie i produkcja sprzętu usprawniającego roboty budowlane, rozwiązania niskoemisyjne, nowe technologie geotechniczne. Nasze innowacje są rozwiązaniami projektowanymi na potrzeby wewnętrzne, ale w odniesieniu do naszych budów, czyli pośrednio sprzedajemy te rozwiązania klientom Warbudu. W szczególności lubimy pomysły płynące z terenu budowy. Do testowania i oceny pomysłów podchodzimy w pewnym stopniu jak do pomysłów na biznes – jeżeli nie ma potencjału rynkowego, korzyści czy wartości płynących z rozwiązania, to wiemy, że ono się nie przyjmie. Budowa jest najlepszym weryfikatorem rynkowego potencjału.

W jaki sposób firma rozwija innowacyjność?


Michał Werle:
Od kilku lat mamy własny program akceleracji pomysłów wewnątrz firmy. Wierzymy w naszych pracowników, którzy realizują jedne z najtrudniejszych projektów w Polsce. Proponują rozwiązania, wypracowują nowe koncepcje. I to jest motor napędowy całej machiny programu Warbud  Innowacyjnie.  Działamy w skali makro, będąc częścią międzynarodowego koncernu VINCI. Stale współpracujemy z ich hubem innowacji o nazwie Leonard, wymieniamy się wiedzą, adaptujemy technologie wdrożone na rynkach rozwiniętych – za przykład posłużyć może beton niskoemisyjny Exegy.

Z Krakowskim Parkiem Technologicznym współpracujemy natomiast w nowym dla naszej firmy modelu akceleracji start-upów. Liczba młodych spółek technologicznych oferujących rozwiązania dla budownictwa, tzw. start-upów ConTech, nie jest duża ze względu na dosyć wąską specjalizację. Szukamy wśród nich zespołów z wysokiej jakości inżynieryjnymi pomysłami: wykonalnymi, opłacalnymi i zarazem niosącymi wartości z wdrożenia.

Korzystamy także z mechanizmu wsparcia finansowego w obszarze rozwoju, m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, co pozwala zminimalizować ryzyka niepewności i nieprzewidywalności efektów końcowych wiążących się z rozpoczęciem projektu badawczo-rozwojowego w danej technologii. Korzystamy z tego narzędzia w przypadku projektów dużych, wymagających przeprowadzenia badań i prac rozwojowych jeszcze przed wdrożeniem, jak np. projekty dotyczące termoaktywnych i sprężonych ścian szczelinowych.

Wprawdzie zmieniają się materiały i technologie wykonania, ale nadal udział siły roboczej w procesie budowlanym w Polsce jest ogromny. To kolejny obszar budownictwa wymagający unowocześnienia.


Waldemar Piwek:
Oczywiście, tym bardziej, że ostatnie lata pokazały, jak cenna i coraz mniej liczna jest wykwalifikowana grupa robotnicza. Wykonywana praca fizyczna jest trudna, dodatkowo harmonogramy nie przewidują jej sezonowości. Stąd rozwój automatyzacji, nawet robotyzacji, których głównym celem jest zapełnienie luki na rynku pracowników wykwalifikowanych oraz zadbanie o ergonomię pracy. Automatyzacja części działań jest formą dbałości o pracownika i warunki jego pracy, pozwala także zapewnić ciągłość procesu konstrukcyjnego.

Gdzie jeszcze dokonuje się postęp techniczny umożliwiający szybszą realizację budów?

Waldemar Piwek:
Dobrym przykładem jest prefabrykacja. W Polsce wciąż jeszcze bywa ona kojarzona z latami 70. XX w., okresem świetności wielkiej płyty, przypominającej masywny, szary monolit, pod względem technologicznym pozostawiający niespełnione obietnice. Tymczasem dzisiejsze spojrzenie na prefabrykację to przede wszystkim połączenie szerokiego spektrum możliwości, efektywności oraz rentowności. Dzięki rozwojowi nowych technologii wyeliminowano wcześniej napotykane trudności, oferując nową jakość. Architekci coraz częściej sięgają po prefabrykaty, ponieważ umożliwiają realizację złożonych, nietypowych projektów, wykorzystujących nowoczesne formy z białego lub kolorowego betonu.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem technicznym jest budownictwo modułowe. Daje ono szerokie możliwości realizacyjne i standard pracy, przy jednoczesnym obniżeniu nakładów finansowych. Moduły powstające na terenie zakładów produkcyjnych sprzyjają skróceniu harmonogramów, lepszej logistyce na budowie oraz ograniczeniu kosztów związanych z zagospodarowaniem placu budowy. Wykonanie elementów w warunkach budowy bywa trudne i pracochłonne, przez co prefabrykacja na terenie zakładu stanowi wsparcie, przekładające się bezpośrednio na postęp realizacji. Przygotowane elementy to nie tylko konstrukcje żelbetowe, ale także instalacyjne oraz gotowe elementy wykończeniowe.

Prefabrykacja, ze względu na swój ścisły związek z tworzeniem nowych rozwiązań oraz technologii, stanowi swego rodzaju inspirację, bodziec do rozwoju firmy oraz pracowników, zwłaszcza tych chętnych do zmierzenia się z wyzwaniami i do tworzenia innowacji. Nie mówimy tu jedynie o doskonaleniu dotychczasowego portfolio, ale także o wzbogacaniu go o nowe materiały, mieszanki czy metody. Opracowywanie nowych rozwiązań pobudza obszary rozwoju również w kontekście tak istotnej kwestii, jaką jest zrównoważone budownictwo, łączące w sobie rynkową konkurencyjność oraz odpowiedzialność środowiskową.

Czy innowacyjność procesów i nowoczesne technologie są receptą na sukces?


Waldemar Piwek:
Częściowo, bo do osiągnięcia sukcesu nieodzowna jest także dobra i stale doskonaląca się załoga. Rozwój sił własnych pozwala zrealizować bardzo istotne cele, jakimi dla przedsiębiorstwa jest uniezależnienie się od chwiejnego rynku pracy oraz zwiększenie dochodowości. Obecna sytuacja związana z pandemią pokazuje wyraźną przewagę firm, które postawiły na organizację własnych zespołów. Zapewniło to im stabilność oraz ciągłość prowadzonych prac. Posiadanie własnej, wyspecjalizowanej grupy pracowników daje możliwość udziału w wielu przetargach, również tych, w których projekt stawia wysokie i złożone wymagania. Specjalistycznych firm budowlanych posiadających odpowiednią wiedzę i możliwości realizacyjne jest wciąż niewiele. Warbud do nich należy, rozumiejąc, że odporność na rynkowe zawirowania daje siła zespołu.

Dziękuję za rozmowę.
Reklamy
GEO-Instruments Geobrugg Soletanche SG Pam Keller Wodociągi Miasta Krakowa Porr
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję