Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Raporty


Intercor wybuduje drogę S61 Łomża Zachód – Kolno 2022-05-20
19 maja 2022 r. białostocki Oddział GDDKiA podpisała umowę z firmą PUT Intercor na budowę prawie 13-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Łomża Zachód – Kolno. [...]

125 lat Grupy Brugg
XXX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna Awarie Budowlane – ICSF 2022 2022-05-23
[...]


NO-DIG POLAND już we wrześniu
Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Andrzejem Kuliczkowskim, byłym prezesem zarządu Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych, cenionym w Polsce i na świecie specjalistą w zakresie. [...]


Wojna w Ukrainie zagrożeniem dla rentowności polskiego budownictwa
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis Rynek budowlany w Polsce 2022–2029, po dobrym początku 2022 r. perspektywy dla budownictwa na dalszą część roku rysują się mniej optymistycznie. Do oczekiwanego spowolnienia w sposób pośredni przyczyni się wojna w Ukrainie, która potęguje już wcześniej obserwowane na rynku problemy, takie jak rosnące ceny surowców, materiałów i nośników energii czy niedobór pracowników.[...]


Modernizacja ozonowania wody w ZUW Raba
W Zakładzie Uzdatniania Wody Raba w Dobczycach rozpoczęła się modernizacja systemu ozonowania wody, polegająca na zastąpieniu wyeksploatowanej instalacji nową, wytwarzającą ozon z ciekłego tlenu. Inwestycja ma na celu dostosowanie obiektu do obowiązujących oraz przewidzianych do wprowadzenia w nieodległej przyszłości wymagań prawnych. Przeprowadzona modernizacja pozwoli na utrzymanie bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa i jakości wody dostarczanej mieszkańcom Krakowa.[...]Skrócony czas realizacji główmy czynnikiem wyboru oferty – Trendy w budownictwie 2022

Wybór właściwej technologii i sposobu wykonania zakresu geotechnicznego będzie miał wpływ na dalszą realizację prac ziemnych, a następnie żelbetowych. Dzięki temu nie tylko przyśpieszamy i ułatwiamy pracę przez cały okres budowy, ale też stworzymy sobie bufor bezpieczeństwa czasowego w razie nieprzewidzianych trudności technicznych, kadrowych, sprzętowych czy związanych z odbiorami końcowymi.
Soletanche Polska Sp. z o.o.

  Grafika: Soletanche Polska Sp. z o.o.
Prezentujemy komentarz ekspercki: Emilii Błach, dyrektor działu Ofertowo-Projektowego, Soletanche Polska.

Przyszłość to era prefabrykatów, sprytnych rozwiązań, które dadzą oszczędność czasu realizacji, zoptymalizują dalsze procesy, obniżą budżet i zminimalizują ryzyka. Wczesna konsultacja gotechniczna, na etapie koncepcji, jest strzałem w dziesiątkę!

Trendy w budownictwie 2022 dyktuje pandemia


Ministerstwo zdrowia szacuje, że podczas nadchodzącej fali pandemii 1/3 pracowników będzie wyłączona z prac. Będzie to skutkowało nie tylko brakami kadrowymi na budowach, ale również mniejszą dostępnością surowców, dłużnym serwisowaniu maszyn, czy wydłużonemu oczekiwaniu na produkty. W dalszym ciągu niestabilna cena stali powoduje konieczność zmiany myślenia w kontekście wycen i ofert budowlanych, które coraz częściej są bardziej szacunkowe i nie są w stanie przewidzieć kosztów realizacyjnych w 100%. Aby przetrwać musimy pracować nad optymalizacją procesu wspólnie z zamawiający przez cały okres realizacji.

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej wymieniane przez zamawiających jako kluczowe dla dobrej realizacji projektu są:
- Budżet,
- Czas realizacji,
- Zbudowanie buforu bezpieczeństwa (finansowego oraz czasowego),
- Łatwość realizacji – czyli na przykład jakaś znana i sprawdzona przez zamawiającego technologia, ograniczenie ryzyk
- Gwarancja powykonawcza,
- Jakość wykonanej pracy,
- Renoma wykonawcy,
- Doświadczenie partnera.
  Zdjęcie: Soletanche Polska Sp. z o.o.
Coraz częściej ważniejszym niż najniższa cena w ofercie jest czas realizacji. Dlaczego jest tak ważny? Otóż wpływa w dużej mierze na budżet. Skracanie czasu realizacji to przede wszystkim budowanie sobie buforu bezpieczeństwa. Mamy ewentualny czas na popełnianie błędów lub reakcje na niespodzianki. Szybsze wykonanie prac geotechnicznych daje lukę dla ewentualnych przesunięć na późniejszych etapach budowy. Dobrze dobrane rozwiązanie może też umożliwić przyśpieszenie prac żelbetowych i ziemnych. Nie zawsze najtańsze rozwiązanie jest najlepsze. Czasem nieco droższa propozycja da więcej benefitów. Z drugiej strony mamy łatwość wykonania. Skoro kryterium jest czas realizacji wówczas dobiera się takie rozwiązanie, które wykonawca zna i jest w nim sprawny. Nie zawsze jest to tożsame z zaproponowaniem znanego i schematycznego rozwiązania. Tu zawsze technologia i sposób wykonania dobierany jest do konkretnego przypadku. Aby móc jednak sprostać kryterium czasu trzeba wziąć pod uwagę doświadczenie wykonawcy, nastawić się na dialog i współpracę oraz wspólne zidentyfikowanie ryzyk. Mając z tyłu głowy braki kadrowe zabezpieczenie się czasowo sprytnie dobranym rozwiązaniem fundamentowym to jeden ze skuteczniejszych sposobów na odnalezienie się w pandemicznej rzeczywistości.

Co jest potrzebne, aby „kupić czas”?

- Wczesna konsultacja na etapie koncepcji


Aby poprzeć ten punkt konkretną realizacją posłużę się przykładem szachtów o kształcie okręgów wykonywanym jako część komór startowych dla tarcz TBM, które realizują tunele w ramach budowy trasy średnicowej dla pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych w Łodzi. Do tej koncepcji przekonywaliśmy klienta przez długie miesiące. Myślę, że osiągnęliśmy sukces dzięki ukazaniu licznych benefitów tego rozwiązania, które można określić wspólnym mianownikiem jako skrócenie czasu realizacji. Podobnie ma się sytuacja z kubaturą. Tutaj również odpowiednio dobrane rozwiązanie może mocno usprawnić prace. Od jakiegoś czasu poszliśmy o krok dalej. Od konsultacji po realizacje zarówno zakresu fundamentowego jak i konstrukcji naziemnej. Tu benefitów poza znacznie skróconym harmonogramem prac jest sporo więcej. Przede wszystkim gwarancja na całość konstrukcji i brak konieczności przekazywania placu z rąk do rąk.

- Szczegółowe badania gruntu


Nie wyszlibyśmy z pomysłem okrągłych szachtów gdyby nie szczegółowe badania gruntu, które potwierdziły nam założenia koncepcyjne. Dobrze odrobiona praca przygotowawcza pozwala zdefiniować i przygotować się na większość ryzyk.

- Dobrze przygotowana platforma robocza


Zapewnia nie tylko bezpieczeństwo na budowie, ale także gwarantuje sprawne poruszanie się maszyn po budowie. Dzięki temu optymalizujemy czas przejazdu maszyny z puntu A do punktu B. Niby nic wielkiego, ale w skali całego procesu budowlanego daje to ogromne korzyści w kontekście oszczędności czasu.

- Dobór rozwiązania, które usprawni realizację prac ziemnych i żelbetowych


Znowu wrócę do łódzkich szachtów komór startowych dla tarcz TBM. W ramach tego zadania wykonaliśmy projekt zamienny budowlany i wykonawczy, w którym zastosowaliśmy kilka innowacyjnych rozwiązań, które mają pomóc generalnemu wykonawcy w sprawnej realizacji konstrukcji żelbetowej. Szachty w kształcie koła, 1,5 m szerokości ściana szczelinowa łącznika, to wszystko ma pomóc wygodnie realizować dalszy zakres prac, redukując konieczność zastosowania rozparcia. Jedną z tych innowacji jest zamiana tradycyjnego kształtu szachtu komory – kwadratowego, trapezowego na cylindryczny. Stosując to rozwiązanie, nie tylko oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na powieszenie, a następnie demontaż konstrukcji służących rozparciu. Zyskujemy również możliwość swobodnego operowania podczas prac ziemnych. Wewnętrzne rozparcie mogłoby utrudniać prowadzenie wykopu, realizację prac na powierzchni w bezpośrednim sąsiedztwie szybu oraz docelowo opuszczenia do wnętrza komory tarczy TBM. Skuteczność tego rozwiązania została doceniona i stało się ono referencją dla pozostałych obiektów realizowanych w ramach budowy tunelu średnicowego w Łodzi.

- Sprawna komunikacja pomiędzy zamawiającym, a wykonawcą zakresu geotechnicznego

- Monitorowanie efektów pracy i optymalizacja procesu metodą agile w trakcie trwania realizacji

Jeśli w trakcie realizacji widzimy, że proces możemy jeszcze zoptymalizować, zawsze sygnalizujemy tego rodzaju możliwości klientom i po konsultacji modyfikujemy prace. Mamy taką możliwość dzięki zespołowi projektowemu dedykowanemu do danego zlecenia.

Krótko o samych trendach w budownictwie

  Zdjęcie: Soletanche Polska Sp. z o.o.
W kubaturze komercyjnej na pewno trendem będzie podążanie za strategią miast krótkich dystansów, którą wspierają inwestycje typu mixed – use development. Tego typu realizacje skupiające w jednym obiekcie kilka funkcji nadal będą potrzebne, szczególnie trend wzmocni się w dużych miastach. W budownictwie mieszkaniowym nadal wzrost. Wszystkiemu winna galopująca inflacja i chęć ulokowania kapitału w nieruchomościach. W centrach miast apartamentowce, budynki na wynajem i butikowe osiedla. Na przedmieściach osiedla domków jednorodzinnych z funkcjonalnościami pozwalającymi przetrwać pandemię jak: sauna, jacuzzi, wydzielone przestrzenie dodatkowe do pracy i rozrywki.

W dużej mierze będzie królowała infrastruktura komunikacyjna jako najprężniej modernizujący się sektor budownictwa. Trzeba usprawnić kolej, schować trasy szybkiego ruchu jak i sieć kolejową pod miastami. Moim zdaniem inwestycje tunelowe to przyszłość geotechniki. Chcemy być obecni na takich kontraktach i taką politykę sukcesywnie realizujemy.

W przemyśle uwagę skupimy na inwestycjach okołoenergetycznych. Niezależność energetyczna i konieczność zmniejszenia emisji CO₂ przy jednoczesnej trosce o środowisko i czyste powietrze to wzrost zainteresowania samorządów budową Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO). Wykonaliśmy w ubiegłym roku ściany szczelinowe bunkra na odpady obiektu realizowanego pod Olsztynem. Chcemy realizować więcej tego typu inwestycji.

Nasz plan na najbliższe lata to utrzymanie stabilnej pozycji na rynku, co będzie skutkowało obecnością we wszystkich sektorach budownictwa po trochu, wzorem roku 2021. Zachęcam do zapoznania się z krótkim filmem pokazującym najciekawsze realizacje wykonane w minionym roku. Były to zarówno mniejsze budowy jak również spektakularne kontrakty, które korespondują z naszą wizją realizacji obiektów ważnych dla pokoleń.

Naszym głównym postanowieniem i celem na 2022 jest pomóc naszym klientom „kupić czas” i przetrwać pandemię bez szwanku dla ich biznesu. 

Zachęcamy do posłuchania podcastu.

 
Reklamy
GEO-Instruments Keller SG Pam Wodociągi Miasta Krakowa Porr Geobrugg Soletanche
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję