






GDDKiA wybrała ofertę spółki Budimex jako najkorzystniejszą w przetargu na realizację I etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Wartość oferty Budimeksu to 89,5 mln zł. [...]




Uwaga: zmiana terminu![...]


Rozmowa z Arnoldem Bresch, członkiem zarządu, dyrektorem ds. realizacji inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A.[...]


Branża IT, budownictwo i nieruchomości oraz e-commerce i digital marketing wbrew kryzysowi w górę. Za to w turystyce, gastronomii, hotelarstwie, retailu oraz produkcji seryjnej – zarobki lecą w dół. Sprawdzamy, jak pandemia zmieniła wynagrodzenia w poszczególnych sektorach rynku pracy. Oto dane z najnowszego raportu płacowego Devire.[...]


- Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla regionu i całego naszego kraju. Koronawirus nie zatrzymuje polskich budów: trwają one w całym kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.[...]
Raporty 2018

2018-12-11
Autor: Autor: Deloitte
Oddziaływanie ludzi na środowisko jest coraz większe. Liczba ludności przez ostatnie pół wieku wzrosła dwukrotnie: z 3,7 mld do 7,6 mld. Powoduje to, że zużycie surowców naturalnych wzrasta niewspółmiernie do możliwości regeneracyjnych Ziemi. Zwiększeniu ulega również ilość odpadów, które są nieprawidłowo zagospodarowane, co oznacza duże straty dla środowiska naturalnego. Odpowiedzią na te wyzwania jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ). Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Zamknięty obieg – otwarte możliwości”, gospodarka odpadami i zarządzanie surowcami są w Polsce nieefektywne.


2018-12-03
Autor: Opracowanie Redakcja, tekst powstał na podstawie materiałów GDDKiA
Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków – Rabka-Zdrój na odcinku Lubień – Rabka-Zdrój w km 713 + 580,21–729 + 410,00 oraz budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 47 klasy GP na odcinku Rabka-Zdrój – Chabówka w km 0 + 000,00–0 + 877,22 została podzielona na trzy zadania. Inwestycje są prowadzone w trudnych warunkach geologicznych fliszu karpackiego, który stanowią naprzemianległe warstwy skał drobno- i gruboziarnistych.


2018-12-03
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
W związku z intensywnymi pracami budowlanymi przy powstających obiektach inżynieryjnych, w tym również na terenach osuwiskowych, często istnieje potrzeba wzmocnienia słabego podłoża gruntowego i stabilizacji budowli ziemnych, którymi są skarpy i nasypy. Można te działania rozpatrywać w kategorii uciążliwych, ale z drugiej strony stanowią doskonałą okazję do wdrożenia nowoczesnych, korzystnych technicznie i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań i technologii.


2018-12-03
Autor: Opracowanie Redakcja, tekst powstał na podstawie materiałów GDDKiA
Droga ekspresowa S3 jest zlokalizowana w zachodniej części Polski, na terenach województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Jej całkowita planowana długość, wytyczona południkowo ze Świnoujścia do Lubawki, wynosi ok. 480 km. Będzie stanowić główną oś transportową północ – południe całej ściany zachodniej Polski. Do ruchu sukcesywnie oddawane są kolejne odcinki.


2018-11-29
Autor: Autor: Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis
Wskutek wyraźnie rosnących kosztów rentowność w budownictwie gwałtownie spada i nic nie wskazuje na możliwość szybkiej poprawy zyskowności. W 2019 r. branża doświadczy dalszego wzrostu kosztów, m.in. w wyniku podwyższenia płacy minimalnej, rosnących cen paliw i energii elektrycznej, co przełoży się na dalszy wzrost cen materiałów budowlanych.


2018-10-24
Autor: Autor: Carefleet S.A.
W 53,1 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP leasing jest jednym z najczęściej wybieranych modeli finansowania samochodów służbowych – jak wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla w 3. kwartale 2018 roku na zlecenie Carefleet S.A. Mikro, małe i średnie firmy chętnie kupują także samochody ze środków własnych. Niemal ¼ ich przedstawicieli deklaruje ponadto, że korzysta z przynajmniej dwóch źródeł finansowania służbowych pojazdów.


2018-10-19
Autor: Autor: Polski Związek Pracodawców Budownictwa
Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) został partnerem kolejnej edycji raportu „Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury” przygotowanego we współpracy z BIG InfoMonitor i BIK.


2018-10-17
Autor: Autor: Deloitte Clients & Markets
Duże projekty infrastrukturalne oraz budownictwo komercyjne (obiekty handlowe, przemysłowe oraz budowa mieszkań), zagwarantowały firmom budowlanym w 2017 i 2018 r. wzrost przychodów. Jak jednak prognozują eksperci Deloitte, autorzy raportu „Polskie spółki budowlane 2018 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży” rosnące koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych powodują, że dobra passa właśnie się kończy. Marże realizowanych projektów są i będą pod silną presją w kolejnych okresach, co dostrzegają także inwestorzy. W okresie styczeń – wrzesień 2018 r. indeks WIG Budownictwo zanotował ponad 20 proc. spadek.


2018-10-04
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Jak wynika z Raportu z badania wśród wybranych podmiotów publicznych [1], opracowanego dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucje publiczne wśród głównych potrzeb inwestycyjnych, które mają reprezentować nową jakość usług publicznych, na czwartej pozycji wymieniają parkingi. Z kolei w kategorii podnoszenia jakości już świadczonych usług publicznych parkingi uplasowały się na 10. miejscu – jednym z ostatnich. Jak wynika z tych danych, okres realizacji parkingów miejskich dopiero przed nami, choć budują je także prywatni inwestorzy, co dla kierowców zmagających się każdego dnia z problemem braku miejsc postojowych w centrach miast jest nieocenione.


2018-10-03
Autor: Opracowanie Redakcja, tekst powstał na podstawie materiałów GDDKiA
Program budowy dróg krajowych na lata 2014–2023 (PBDK) określa cele i priorytety zarówno inwestycyjne, jak i w zakresie utrzymania we właściwym stanie technicznym już istniejącej sieci dróg. W dokumencie wskazano poziom i źródła niezbędnego finansowania oraz ułożono listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Od początku tego roku do końca lipca podpisano umowy na budowę niemal 300 km dróg.


2018-10-03
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Współczesne firmy nie mogą funkcjonować bez nowoczesnych systemów informatycznych, jednak ich wprowadzenie wymaga określenia rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa. Niemniej wielka dostępność rozwiązań dla sektora budowlanego umożliwia szeroki wybór pomiędzy aplikacjami i oprogramowaniem architektoniczno-projektowo-materiałowym.


2018-10-03
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Stal jako materiał budowlany posiada wyjątkowe właściwości pod względem nośności mechanicznej. Spośród materiałów powszechnie wykorzystywanych w budownictwie wykazuje też największą nośność dla kształtownika o najmniejszym przekroju – zarówno przy rozciąganiu, jak i ściskaniu. Dzięki swoim unikatowym cechom stal umożliwia architektom stosowanie jej do szerokiej gamy rozwiązań technicznych i estetycznych.


2018-10-03
Autor: Autor: Piotr Piestrzyński, Stowarzyszenie Producentów Cementu
Tylko w 2018 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na budowę ponad 100 km betonowych dróg ekspresowych i autostrad. Z betonu budowane są też drogi samorządowe – powiatowe i gminne.


2018-10-03
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Fenomen popularności betonu jako materiału budowlanego trwa, chociaż podstawowe zasady jego produkcji nie zmieniły się od ponad wieku. Wśród najważniejszych cech betonu wymienia się trwałość, wytrzymałość, inercję cieplną, duże walory akustyczne, ochronę przeciwpożarową i przeciwwodną oraz łatwość użycia. Beton spełnia także wymagania w zakresie trzech filarów zrównoważonego budownictwa – społecznego, środowiskowego i ekonomicznego.


2018-10-02
Autor: Autor: Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis
Dynamicznie rosnący rynek zamówień publicznych, malejąca liczba aktywnych firm budowlanych, rekordowe portfele zamówień wiodących wykonawców, przedłużające się procedury przetargowe oraz rosnące koszty materiałów i robocizny to główne czynniki charakteryzujące obecny stan polskiego rynku budownictwa inżynieryjnego. W rezultacie wykonawcy coraz częściej odstępują od podpisywania umów w wygranych przetargach.


2018-09-25
Autor: Autor: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Po polskich drogach jeździ około 6,5 mln aut służbowych. Niemal 9 na 10 kierowców tych samochodów przekracza prędkość w terenie zabudowanym – wynika z raportu Cartrack. Dane Komendy Głównej Policji pokazują z kolei, że najwięcej wypadków samochodowych w 2017 r. miało miejsce w piątki, kiedy spieszymy się z pracy na zasłużony weekendowy odpoczynek.


2018-09-25
Autor: Autor: Dompress.pl
Jak bardzo podrożały grunty inwestycyjne na przestrzeni ostatniego roku, dwóch lat? Czy, zdaniem deweloperów, tendencja wzrostowa utrzyma się w ciągu następnych 12 miesięcy? Jakie działki nabyły firmy w ostatnim czasie? Sondę prezentuje serwis nieruchomości Dompress.pl.


2018-08-04
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Metody wzmacniania podłoża gruntowego są stale rozwijane. Ponadto poprawia się jakość robót i możliwości ich kontroli, co umożliwia zwiększanie zakresu ich stosowania. Wybór konkretnego rozwiązania zawsze muszą jednak poprzedzać wyczerpujące, dostosowane do konkretnych potrzeb badania gruntu. A ponieważ do wzmacniania podłoża używane są specyficzne metody i procesy, to ich programowanie, projektowanie oraz prowadzenie i kontrolowanie wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.


2018-08-03
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Jak wynika z definicji, miasto innowacyjne jest nastawione na postęp, naukę, wiedzę oraz indywidualną przedsiębiorczość. Hasło promujące Rzeszów jako polską stolicę innowacji zobowiązuje więc do nieustannych zmian, przecierania nowych szlaków i szukania najlepszych, często nowatorskich rozwiązań w każdym obszarze. Rzeszów ze swoją technologią i infrastrukturą, ofertą w zakresie edukacji i orientacją na obywateli staje się zatem synonimem nowoczesności.


2018-08-02
Autor: Autor: Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis
Analiza 1000 największych planowanych inwestycji wskazuje, że pod względem ich łącznej wartości miastami wyraźnie wyróżniającymi się są Gdańsk, Szczecin, Warszawa i Kraków. W aglomeracjach tych zaplanowanych jest po kilka megainwestycji, o wartości przekraczającej 1 mld zł.
1 2 | Następna >>

- WEB Kiosk - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
- Facebook - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Facebook - Budownictwo Inżynieryjne
- Konferencja No-Dig Poland
- Konferencja Przepusty i Przejścia dla Zwierząt
- SITK RP Oddział Kraków
- Polski Kongres Drogowy
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa
- Portal drogowy - edroga.pl
- Wyprawy Mostowe
Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70, fax: 12 292 70 80
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70, fax: 12 292 70 80
Redakcja: redakcja@nbi.com.pl | Marketing: anna.karpinska@nbi.com.pl
Prenumerata: prenumerata@nbi.com.pl | Studio DTP: wydawnictwo@nbi.com.pl

Strona główna |
Redakcja |
Biuro Obsługi Klienta |
Aktualny Numer |
Archiwum NBI |
Galerie |
Patronat medialny |
Wywiady |
Raporty |
Inwestycje |
Katalog branżowy |
Wydawnictwo |
Czasopismo |
Rada Programowa |
Prenumerata |
Portal |
Reklama |
Współpraca |
Newsletter |
Misja> |
Wydane pozycje> |
Oferta> |
Kontakt |
O czasopiśmie |
Plan wydawniczy |
Partnerzy |
Redakcja |
Dlaczego warto? |
Jak zamówić? |
Egzemplarz Okazowy |
O portalu |
Korzystanie z serwisu |
Dlaczegow warto? |
Reklama w czasopiśmie |
Plan wydawniczy |
Kto nam zaufał |
FTP |
Zaproszenie do Współpracy |
Patronat Medialny |
About The Journal |
NBI poleca |

Copyright © Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne 2005 - 2017
Wszelkie prawa zastrzeżone
Wszelkie prawa zastrzeżone
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.