






16 kwietnia 2021 r. GDDKiA podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Zakładany termin zakończenia prac budowlanych to II kw. 2025 r. [...]




[...]


Rozmowa z Bartłomiejem Pietruszewskim, Country Managerem z firmy PlanRadar w Polsce.[...]


Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne dane dotyczące bezpieczeństwa pracy w 2020 r. Liczba poszkodowanych w wypadkach w całej gospodarce spadła aż o 24,6%. A jakie są dane dla branży budowlanej?[...]


Trwają prace na budowie drogi ekspresowej S3 Legnica – Lubawka, odcinek Bolków – granica państwa, zadanie III – od węzła Bolków (bez węzła) do węzła Kamienna Góra Północ (bez węzła).[...]
Raporty 2019

2019-12-01
Autor: Autor: Marian Kowacki, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Posadowienie na palach to jeden z najstarszych sposobów budowania fundamentów. Technologia palowania wciąż ewoluuje. Jest coraz bardziej przyjazna dla środowiska i człowieka, coraz szybsza, wykorzystuje nowoczesne usprzętowienie, posiłkuje się komputerowym sterowaniem i kontrolą jakości wykonywanych pali. Dzięki bogatej ofercie dostępnych na rynku technologii wybór odpowiedniej umożliwia uwzględnienie zarówno wymagań technicznych, uwarunkowań realizacyjnych oraz środowiskowych, jak i efektywności ekonomicznej.


2019-11-30
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwa Inżynieryjnego
Stal jest niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki. W Polsce popyt na stal wyraźnie rośnie – w 2018 r. jej konsumpcja wyniosła rekordowe 15,1 mln t wobec 13,5 mln t w roku 2017. Biorąc pod uwagę skalę wzrostu realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, związanych m.in. z budową autostrad i dróg ekspresowych czy przebudową szlaków kolejowych, można oczekiwać zwiększenia zużycia wyrobów stalowych także w 2019 r.


2019-11-29
Autor: Autor: prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Przewidywanie przyszłości zawsze jest ryzykowne i rzadko kiedy dobrze odpowiada jej rzeczywistemu obrazowi obserwowanemu po latach. Ryzyko mylnego przewidywania jest tym większe, im dalszego sięga czasu. To właśnie dlatego w różnego rodzaju opracowaniach o charakterze futurystycznym ich autorzy asekurują się zwrotem „w dającej się przewidzieć przyszłości”, która wybiega w przód na ogół nie więcej niż dwie, wyjątkowo trzy dekady.


2019-11-28
Autor: Opracowanie Redakcja na podstawie materiałów GDDKiA
Oprócz dróg w Polsce powstaje obecnie kilkadziesiąt obiektów mostowych o długości przekraczającej 100 m. Wszystkie te inwestycje, często wyczekiwane nie tylko przez okolicznych mieszkańców, przełożą się na zdecydowanie sprawniejszą komunikację, stwarzając odpowiednie warunki dla efektywnego i bezpiecznego przepływu ruchu. W materiale przedstawiamy wybrane obiekty, będące obecnie na różnych etapach realizacji.


2019-11-27
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Wzorem innych sektorów także w branży budowlanej widać wyraźnie wzrastający trend związany z informatyzacją. W budownictwie korzysta się z udogodnień z tym związanych już na etapie projektu, przez wykonanie, aż do zarządzania gotowym obiektem. Informatyczne i elektroniczne technologie wspierające procesy budowlane pozwalają na ich lepszą efektywność, poszukiwanie niestandardowych rozwiązań i realizację coraz bardziej nowoczesnych projektów.


2019-11-21
Autor: Autor: Devire
Bankowość, ubezpieczenia, księgowość, inżynieria i produkcja czy logistyka i magazynowanie – to branże, które dotąd najmocniej doświadczyły automatyzacji oraz redukcji miejsc pracy. Co ciekawe, Polacy nie czują się zagrożeni technologicznym bezrobociem. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną i outsourcingową Devire – tylko 8% respondentów obawia się, że w ciągu 5 lat automatyzacja może pozbawić ich pracy. Jednak większość pracowników (82% z nich) czuje się bezpiecznie.


2019-11-20
Autor: Autor: Essilor Polonia Sp. z o.o. oraz BIGRAM SA
Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i Bigram.


2019-11-20
Autor: Autor: eNewsroom spółka z o.o.
Diametralnie spadła ilość nowych kontraktów na budowę dróg w stosunku do zeszłego roku. Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma w ręku podpisane umowy na budowę 70 km dróg. W porównaniu z zeszłorocznymi 450 kilometrami to bardzo duże przyhamowanie. Eksperci wskazują na dwie przyczyny zaistniałej sytuacji.


2019-10-25
Autor: Autor: Werner & Mertz
Reinhard Schneider, Marcin Dorociński i Marcin Meller wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Czyste oceany bez plastiku – wizja czy przyszłość”. Problem plastiku jest jedną z najbardziej palących kwestii XXI wieku. Firma Werner & Mertz jest pionierem w dziedzinie 100% ponownego wykorzystania materiałów plastikowych - opakowania produktów marki Frosch powstają w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Proekologiczną strategię firmy zaprezentował w Sopocie prezes firmy, Reinhard Schneider, laureat tegorocznej Niemieckiej Nagrody Ochrony Środowiska.


2019-10-18
Autor: Autor: Dompress.pl
Jakie inwestycje przygotowują deweloperzy? Jakie mieszkania będzie w nich można kupić? W jakich cenach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl.


2019-10-17
Autor: Autor: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Według raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019” przygotowanego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy wśród pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych, 29 proc. odczuwa stres w miejscu pracy od czasu do czasu, 42. proc. często, a 14 proc. praktycznie cały czas. Ma to negatywny wpływ nie tylko na atmosferę w miejscu pracy, ale również zwiększa ryzyko wypadków.


2019-10-10
Autor: Autor: Marian Kowacki, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Przesłony przeciwfiltracyjne wykonuje się w wielu technologiach, z których większość wywodzi się z technik głębokiego fundamentowania lub wzmacniania gruntów. Wybór technologii wykonania przesłony w konkretnym przypadku powinien uwzględniać budowę geologiczną podłoża, a także trwałość i odporność chemiczną materiału przesłony. Konieczne jest również wzięcie pod uwagę możliwości zastosowania ciężkiego sprzętu.


2019-10-09
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Beton zmienia się wraz z rozwojem budownictwa. Charakteryzuje się coraz lepszymi cechami wytrzymałościowymi, jest coraz bardziej odporny na środowiska agresywne, szybko osiąga końcowe wytrzymałości. Docenia się nie tylko jego cechy użytkowe, ale także estetyczne. Obecny w każdym sektorze budownictwa, pozwala na rozbudowę niezbędnej infrastruktury. Wytwarzany z miejscowych surowców charakteryzuje się najmniejszym śladem węglowym w stosunku do konkurencyjnych materiałów konstrukcyjnych.


2019-10-09
Autor: Autor: Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis
Pomimo prognozowanej na najbliższe lata niższej dynamiki polskiego rynku budowlanego potencjał inwestycyjny większości województw pozostaje znaczący. Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis Rynek budowlany w Polsce 2019–2025 – analiza 16 województw, łączna szacunkowa wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce to aż 420 mld zł, czyli blisko dwa razy tyle, ile wynosi roczna wartość całego rynku budowlanego.


2019-10-09
Autor: Autor: Marian Kowacki, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Długość sieci dróg w Polsce systematycznie wzrasta. Chociaż buduje się je przy użyciu coraz doskonalszych technologii, to każda droga po określonym czasie eksploatacji wymaga interwencji w celu przywrócenia jej parametrów niezbędnych do dalszego bezpiecznego użytkowania. Odpowiednie metody stosuje się w zależności od rodzaju nawierzchni, po uprzednim zdiagnozowaniu problemu. Właściwa interwencja jest możliwa dzięki stosowaniu diagnostyki nawierzchni drogowych.


2019-10-08
Autor: Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
Studzienki kanalizacyjne to newralgiczny element sieci kanalizacyjnej. Z jednej strony łączą się z poziomą konstrukcją, jaką jest system rur kanalizacyjnych. Z drugiej zaś ich zwieńczenie powinno być zrównane z nawierzchnią, np. drogową. Tak jak od wszystkich elementów systemu kanalizacyjnego, również od studzienek i włazów wymaga się, aby były trwałe, a dzięki swoim właściwościom zapewniały poprawne funkcjonowanie w przewidzianym dla nich czasie eksploatacji.


2019-09-24
Autor: Autor: Walter Herz
Najwięcej powierzchni biurowych w Warszawie wynajmują firmy z branży bankowości, usług finansowych i ubezpieczeń, ale na rynek wkracza także sektor publiczny.


2019-09-12
Autor: Autor: eNewsroom spółka z o.o.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – w porozumieniu z przedstawicielami branży, m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa, Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Budownictwa, a także we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Urzędem Zamówień Publicznych czy Głównym Urzędem Statystycznym – wypracowała nową klauzulę waloryzacyjną, która jest stosowana w przypadku wszystkich kontraktów podpisywanych od 21 stycznia 2019 roku.


2019-09-12
Autor: Autor: BIG InfoMonitor
Największe ryzyko, że kontrahent nie zapłaci w terminie za kupiony towar lub raty kredytu jest w relacjach z przedsiębiorcami z Górnego i Dolnego Śląska. Najsolidniejszymi województwami pod tym względem są podkarpackie i świętokrzyskie. Ale już w relacji zaległości firm z województwa do wypracowywanego przez region PKB najlepiej wypada Opolszczyzna, nieźle wygląda też Śląsk, a najgorzej prezentuje się zachodniopomorskie – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK.


2019-08-29
Autor: Autor: eNewsroom spółka z o.o.
Pojawiają się coraz poważniejsze zagrożenia w kwestii realizacji kontraktów na budowę dróg i kolei w ramach projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Źródłem problemów jest gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych i urządzeń, a także kosztów pracy – jaki nastąpił po 2016 roku.
1 2 3 | Następna >>

- WEB Kiosk - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
- Facebook - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
- Akademia Górniczo-Hutnicza
- Facebook - Budownictwo Inżynieryjne
- Konferencja No-Dig Poland
- Konferencja Przepusty i Przejścia dla Zwierząt
- SITK RP Oddział Kraków
- Polski Kongres Drogowy
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa
- Portal drogowy - edroga.pl
- Wyprawy Mostowe
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
Redakcja: redakcja@nbi.com.pl | Marketing: anna.karpinska@nbi.com.pl
Prenumerata: prenumerata@nbi.com.pl | Studio DTP: wydawnictwo@nbi.com.pl

Strona główna |
Redakcja |
Biuro Obsługi Klienta |
Aktualny Numer |
Archiwum NBI |
Galerie |
Patronat medialny |
Wywiady |
Raporty |
Inwestycje |
Katalog branżowy |
Wydawnictwo |
Czasopismo |
Rada Programowa |
Prenumerata |
Portal |
Reklama |
Współpraca |
Newsletter |
Misja> |
Wydane pozycje> |
Oferta> |
Kontakt |
O czasopiśmie |
Plan wydawniczy |
Partnerzy |
Redakcja |
Dlaczego warto? |
Jak zamówić? |
Egzemplarz Okazowy |
O portalu |
Korzystanie z serwisu |
Dlaczegow warto? |
Reklama w czasopiśmie |
Plan wydawniczy |
Kto nam zaufał |
FTP |
Zaproszenie do Współpracy |
Patronat Medialny |
About The Journal |
NBI poleca |

Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone
Wszelkie prawa zastrzeżone
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.