Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Archiwum numerów


Domy drewniane wciąż mogą być opłacalną inwestycją
Wiosną 2021 r. ceny drewna – konkretnie kontraktów na tarcicę – wystrzeliły w górę i mimo późniejszych spadków wciąż są na poziomach wyższych niż w 2020 roku. W dodatku znowu idą w górę. [...]

Diamenty Infrastruktury i Budownictwa 2021
Multi Konferencja infraBIM 2021 Expo V4 Visegrad Group 2021-12-08
[...]


Pandemia nie taka bezbolesna dla budownictwa
Rozmowa z Wojciechem Trojanowskim i Waldemarem Wójcikiem, członkami zarządu STRABAG Sp. z o.o.[...]


Budownictwo hydrotechniczne w Polsce
Budownictwo hydrotechniczne staje się coraz ważniejszym segmentem budownictwa. Powodują to przede wszystkim zmiany klimatyczne, których skutkiem są coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – powodzie i susze. Polska jest zagrożona deficytem wody, dlatego zwiększenie retencji to jeden z głównych celów krajowej polityki wodnej.[...]


Fundamenty kompleksu biurowego Studio w rękach Soletanche
Trwa realizacja prac fundamentowych pod kompleksem biurowym Studio w Warszawie. Choć w pierwszej fazie budowy wznoszony będzie obiekt zlokalizowany przy ul. Łuckiej 9, Studio B, to zakres fundamentowy wykonywany będzie pod oboma budynkami na raz. Wykonawcą fundamentowania specjalistycznego jest Soletanche Polska. Prace realizowane są w ramach umowy z budowlaną spółką Skanska w Polsce. Inwestorem jest spółka biurowa Skanska w regionie CEE.[...]NBI 4 (97) lipiec – sierpień 2021

97
W numerze

Czas liczy się w każdej branży, w budownictwie jest jednak szczególnie istotny. Stanowi jeden z głównych czynników determinujących produktywność.


Nieefektywność procesów budowlanych, nieplanowane wydatki i nieproduktywna praca mogą znacząco wydłużyć czas realizacji inwestycji oraz podnieść jej koszt. O tym, jak długo potrwa budowa, decyduje się już na etapie wyboru materiałów i technologii. Szybsza praca, dokładniejsze planowanie i lepsze zarządzanie procesem budowy są dziś możliwe m.in. dzięki odpowiednim produktom, maszynom, technologiom i oprogramowaniu. Czas jest równie ważny z punktu widzenia eksploatacji. Za sprawą dostępnych obecnie rozwiązań możemy znacznie wydłużyć okres użytkowania obiektów budowlanych, bo każda inwestycja budowlana to tak naprawdę inwestycja w przyszłość. Czas w budownictwie jest tematem tego wydania „NBI”.

 
Polecam wywiad z Agnieszką Zdunek, kierownik zespołu ds. szalunków, i Andrzejem Jastrzębskim, kierownikiem zespołu ds. metodologii w Dziale Planowania i Harmonogramów/Orchestra firmy Warbud SA, którzy twierdzą, że inżynierowie planiści są na wagę złota. W obecnych czasach przy wysokim tempie wykonywanych prac duże firmy budowlane, takie jak Warbud, potrzebują osób, które przed rozpoczęciem procesu budowy przygotują, zaplanują produkcję.

PORR SA ustanawia rekord budowy wysokiego biurowca: piętro SKYSAWA w Warszawie budowane jest w cztery dni! Wysokościowiec – cienki, smukły i wysoki – powstaje w niezwykle szybkim tempie. Jeszcze w 2021 r. osiągnie swoją docelową wysokość 155 m oraz uzyska bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ.

Proces inwestycyjny z uwagi na swoją specyfikę jest rozciągnięty w czasie. Dlatego sektor budowlany reaguje na wstrząsy gospodarcze zazwyczaj z pewnym opóźnieniem. Nie inaczej było w przypadku skutków, jakie wywołały w gospodarce obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednak chociaż ograniczyły one aktywność w niektórych sektorach budownictwa, to jednocześnie dały przestrzeń do rozwoju innych. Więcej informacji znajdą Państwo w raporcie Budownictwo kubaturowe.

Jakub Saloni, dyrektor generalny Menard Sp. z o.o., opowiada o jubileuszu 15-lecia Menard w Polsce. Miniony czas określa mianem długofalowego rozwoju – od zatrudnienia jednej osoby do niemal 280 osób, które w tej chwili pracują we wszystkich oddziałach obszaru Europy Wschodniej. Momentów przełomowych w działalności firmy było kilka, a najbardziej znaczące to posadowienie budynku o wysokości 14 pięter na kolumnach betonowych CMC na warszawskiej Ochocie oraz prace przy Południowej Obwodnicy Gdańska, których wartość była czterokrotnie większa niż dotychczasowy obrót roczny spółki.

Karolina Bukała-Głowa opisuje postęp prac fundamentowych na stacji Warszawa Zachodnia. W przebudowie stacji uczestniczy Soletanche Polska, wykonując roboty fundamentowe. Zadaniem firmy jest wykonanie pali wierconych jako posadowienia kładki dla pieszych, a także zrealizowanie fundamentów konstrukcji zadaszenia przyszłych peronów w postaci pali wierconych oraz baret. Kolejnym zadaniem jest budowa ścian szczelinowych budynku wielofunkcyjnego i konstrukcji podziemnej tunelu, przystanku tramwajowego i hali dworcowej – wraz z baretami stanowiącymi podparcie stropu przyszłego tunelu – oraz poziomej przesłony przeciwfiltracyjnej w technologii jet grouting.

Rosnącą efektywność w geotechnice analizuje Artur Gaszewski, dyrektor naczelny Keller Polska. Dźwigi, koparki, ładowarki, samochody ciężarowe są dzisiaj nieodłącznym elementem każdego placu budowy. Trudno sobie wyobrazić nawet niedużą budowę bez udziału maszyn. Dzięki niesamowicie szybkiemu rozwojowi technologii maszyn budowlanych można podejmować coraz trudniejsze wyzwania inżynieryjne oraz budować szybciej.

Jak budować drogi lepiej i taniej? W ostatnich latach w branży drogowej prowadzonych jest wiele programów ukierunkowanych na zwiększenie trwałości budowanych dróg przy jednoczesnym racjonalizowaniu kosztów budowy. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w artykule przygotowanym przez Orlen Asfalt.

Zagadnienie cyfryzacji w zarządzaniu infrastrukturą drogową miasta omawiają Andrzej Szarata i Tomasz Turczynowicz. Miasto inteligentne to miasto świadome swoich potencjałów, ale też swoich zasobów, posiadające narzędzia i umiejętności ich wykorzystywania. Zasoby inteligentnego miasta to, oczywiście, zasoby ludzkie, zasoby środowiskowe, krajobrazowe, kulturowe, gospodarcze, badawczo-rozwojowe czy – pełniące coraz ważniejszą funkcję – zasoby informacyjno-technologiczne. Niezwykle istotnym zasobem miasta jest również infrastruktura, w tym infrastruktura drogowa. Wykorzystując innowacje i inteligentne technologie przy okazji wykonywania ustawowych zadań, samorządy mogą osiągnąć wymierne korzyści z zarządzania majątkiem drogowym, jak m.in. podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego, oszczędności, a nawet dodatkowe dochody.

W numerze publikujemy również raporty branżowe: Przemysł cementowy w Polsce podąża drogą neutralności klimatycznej autorstwa Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Nowa perspektywa jakości i bezpieczeństwa – branża betonu towarowego podsumowuje rok 2020 – Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce.

Życzę Państwu udanego i bezpiecznego urlopu!

Zapraszam do zapoznania się z zawartością całego numeru „NBI".


Mariusz Karpiński-Rzepa
Redaktor Naczelny czasopisma Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

 


Inżynierowie planiści na wagę złota (PDF)
Autor: Mariusz Karpiński-Rzepa, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Rozmowa z Agnieszką Zdunek, kierownik zespołu ds. szalunków, i Andrzejem Jastrzębskim, kierownikiem zespołu ds. metodologii w Dziale Planowania i Harmonogramów/Orchestra firmy Warbud SA.

SKYSAWA – piętro w cztery dni (PDF)
Autor: PORR SA
[bez logowania]
Cienki, smukły i wysoki. Taki będzie wieżowiec SKYSAWA budowany w centrum Warszawy przez PORR SA. Wysokościowiec powstaje w niezwykle szybkim tempie. Jeszcze w 2021 r. osiągnie swoją docelową wysokość 155 m oraz uzyska bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ.

Czas na budownictwo – budownictwo na czas (PDF)
Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Czas liczy się w każdej branży, w budownictwie jest jednak szczególnie istotny. Stanowi jeden z głównych czynników determinujących produktywność. Nieefektywność procesów budowlanych, nieplanowane wydatki i nieproduktywna praca mogą znacząco wydłużyć czas realizacji inwestycji oraz podnieść jej koszt. O tym, jak długo potrwa budowa, decyduje się już na etapie wyboru materiałów i technologii.

Rury z żeliwa sferoidalnego w sieciach wodociągowych (PDF)
Autor: Sara Karmańska, specjalista ds. marketingu, Saint-Gobain PAM
[bez logowania]
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost użytkowania rur z żeliwa sferoidalnego w sieciach wodociągowych. Ten trend jest widoczny zarówno w odniesieniu do sieci magistralnych, jak i rozdzielczych. Czas rur żeliwnych można rozumieć na trzy sposoby: jako trend wzrostu sprzedaży, szybkości ich zabudowy oraz długości ich eksploatacji.

Jak budować drogi lepiej i taniej? (PDF)
Autor: ORLEN ASFALT Sp. z o.o.
[bez logowania]
W ostatnich latach w branży drogowej prowadzonych jest wiele programów ukierunkowanych na zwiększenie trwałości budowanych dróg przy jednoczesnym racjonalizowaniu kosztów budowy.

Przegląd inwestycji drogowych (PDF)
Autor:
[bez logowania]
Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA zapoznała się z projektem budowlanym obwodnicy Zatora w ciągu DK28.

15 lat Menard w Polsce (PDF)
Autor: Mariusz Karpiński-Rzepa, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Rozmowa z mgr. inż. Jakubem Saloni, dyrektorem generalnym Menard Sp. z o.o.

Postęp prac fundamentowych na stacji Warszawa Zachodnia (PDF)
Autor: Karolina Bukała-Głowa, Soletanche Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
W przebudowie stacji kolejowej Warszawa Zachodnia uczestniczy Soletanche Polska, wykonując roboty fundamentowe. Prace te realizowane są w ramach kontraktu z generalnym wykonawcą, Budimeksem SA.

Rosnąca efektywność w geotechnice (PDF)
Autor: Artur Gaszewski, dyrektor naczelny, Keller Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
Dźwigi, koparki, ładowarki, samochody ciężarowe są dzisiaj nieodłącznym elementem każdego placu budowy. Trudno sobie wyobrazić nawet niedużą budowę bez udziału maszyn. Dzięki niesamowicie szybkiemu rozwojowi technologii maszyn budowlanych możemy podejmować coraz trudniejsze wyzwania inżynieryjne oraz budować szybciej.

Przegląd inwestycji mostowych (PDF)
Autor:
[bez logowania]
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę mostu przez Pilicę w Tomaszowie Mazowieckim.

Zastosowanie prefabrykatów żelbetowych optemFRAME w realizacji mostu na LK16 w Łęczycy (PDF)
Autor: mgr inż. Łukasz Janka, Optem
[bez logowania]
Infrastruktura kolejowa od ponad dekady przeżywa okres intensywnej przebudowy związanej z programami rządowymi. Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych oraz Krajowy Program Kolejowy skupiają się na modernizacji istniejących linii, co wiąże się z koniecznością utrzymania ruchu podczas prowadzenia robót budowlanych.

Domy prefabrykowane – szybsze w realizacji i piękne (PDF)
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu
[bez logowania]
Domy prefabrykowane mogą być nie tylko szybsze w realizacji od tych budowanych tradycyjnie, ale także piękne. To, co powoduje, że możemy mówić o swoistym powrocie mody na beton prefabrykowany, to szybki czas realizacji ciekawych projektów, ale również właściwości samego materiału. Jego masa termiczna to klucz do energooszczędności. Budynki betonowe zapewniają, że wewnątrz jest cieplej zimą i chłodniej latem. Na rynku dostępnych jest już wiele projektów nie tylko budynków wielorodzinnych, ale także jednorodzinnych z prefabrykatów.

Budownictwo kubaturowe (PDF)
Autor: Maria Szruba, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Proces inwestycyjny z uwagi na swoją specyfikę jest rozciągnięty w czasie. Dlatego sektor budowlany reaguje na wstrząsy gospodarcze zazwyczaj z pewnym opóźnieniem. Nie inaczej było w przypadku skutków, jakie wywołały w gospodarce obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednak chociaż ograniczyły one aktywność w niektórych sektorach budownictwa, to jednocześnie dały przestrzeń do rozwoju innych.

Przegląd inwestycji kubaturowych (PDF)
Autor:
[bez logowania]
Spółka Skanska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) podpisały umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych.

Przemysł cementowy w Polsce podąża drogą neutralności klimatycznej (PDF)
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu
[bez logowania]
Od 2021 r. branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła 30-letni okres przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Zmaga się także z problemami, które – oprócz pandemii COVID-19 – występują w otoczeniu biznesowym, jak m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, wzrost cen energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej.

Przegląd inwestycji hydrotechnicznych (PDF)
Autor:
[bez logowania]
Na początku lipca 2021 r. w Krapkowicach odbyła się konferencja przed rozpoczęciem budowy śluzy i sterowni na stopniu wodnym Krapkowice, realizowanej przez Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Będą działania osłonowe dla sektora cementowego? (PDF)
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu
[bez logowania]
Przedstawiciele sektora cementowego apelują do rządu o działania osłonowe, które pomogą temu przemysłowi poradzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z nowych regulacji klimatycznych oraz otoczenia rynkowego.

Nowa perspektywa jakości i bezpieczeństwa – branża betonu towarowego podsumowuje rok 2020 (PDF)
Autor: mgr inż. Justyna Piotrowska-Łój, dyrektor ds. komunikacji, dr inż. Maciej Gruszczyński, dyrektor Biura, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce
[bez logowania]
Polski przemysł betonu towarowego w roku 2020 wyprodukował 26 mln m3 betonu, zużywając do tego blisko 50 mln t kruszywa i ok. 8 mln t cementu (z 18,7 mln t wyprodukowanych przez polskie cementownie). Taka ilość mieszanki betonowej na place budów dostarczyła flota 3150 specjalistycznych betonomieszarek, które rocznie pokonały ponad 165 mln km.

Sektor budowlany w Polsce – analiza regionalna (PDF)
Autor: Szymon Jungiewicz, Construction Business Unit Director, PMR
[bez logowania]
Cztery województwa (mazowieckie, śląskie, małopolskie i wielkopolskie) odpowiadają za 48% produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w 2020 r. w Polsce – wynika z szacunków PMR Market Experts. Z prognoz zawartych w najnowszym raporcie PMR Sektor budowlany w Polsce – analiza regionalna wynika, że ten udział w nadchodzących latach spadnie jedynie nieznacznie, a grupa liderów regionalnych pozostanie bez zmian.

Cyfryzacja a zarządzanie infrastrukturą drogową miasta (PDF)
Autor: prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, Politechnika Krakowska, Tomasz Turczynowicz, Smart Factor Sp. z o.o.
[bez logowania]
Miasto inteligentne to miasto świadome swoich potencjałów, ale też swoich zasobów, posiadające narzędzia i umiejętności ich wykorzystywania. Zasoby inteligentnego miasta to, oczywiście, zasoby ludzkie, zasoby środowiskowe (woda pitna, gleby, flora i fauna), krajobrazowe, kulturowe (tkanka urbanistyczna, zabytki), gospodarcze, badawczo-rozwojowe czy – pełniące coraz ważniejszą funkcję – zasoby informacyjno-technologiczne. Niezwykle istotnym zasobem miasta jest również infrastruktura, w tym infrastruktura drogowa. Prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury drogowej zależy od jej właściwego utrzymania, co jest zadaniem zarządców dróg.

Infrastruktura Polska i Budownictwo 2021 (PDF)
Autor: Executive Club
[bez logowania]
22 czerwca 2021 r. w hotelu Sheraton Grand Warsaw odbyła się XII edycja konferencji Infrastruktura polska i budownictwo. Podczas czterech paneli dyskusyjnych oraz pięciu wystąpień eksperci omówili najważniejsze kwestie dla sektora. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala przyznania Diamentów Infrastruktury i Budownictwa najbardziej wyróżniającym się podmiotom w branży.

Mercedes-Benz GLB 200 (PDF)
Autor: Oprac. Redakcja na podstawie jazdy testowej oraz materiałów producenta
[bez logowania]
W czerwcu 2021 r. testowaliśmy model Mercedes-Benz GLB 200 w siedmiomiejscowej wersji z pakietem AMG. Światowa premiera tego modelu odbyła się we wrześniu 2019 r. na Frankfurt Auto Show. GLB 200 to drugi podwyższany pojazd klasy średniej w ofercie Mercedesa. Uzupełnia ofertę marki o model sytuujący się pomiędzy SUV-em GLC a kompaktowym crossoverem GLA. Auto łączy zalety wszechstronnego SUV-a i przestronnego samochodu wielozadaniowego.

infraMOST 2021 V4 Expo & Multi-Conference (PDF)
Autor: dr hab. inż. Marek Salamak, prof. nadzw., Politechnika Śląska
[bez logowania]
Okres pandemii nie sprzyjał organizacji targów i konferencji. Jednak mimo tej trudnej sytuacji w Arena Gliwice odbyło się najważniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie infrastrukturalne roku, czyli infraMOST 2021 V4 Expo & Multi-Conference.

Aktualne problemy publicznego transportu zbiorowego w miastach i aglomeracjach PTZ 2021 (PDF)
Autor: Danuta Schwertner, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie
[bez logowania]
Konferencja naukowo-techniczna Aktualne problemy publicznego transportu zbiorowego w miastach i aglomeracjach PTZ 2021 odbyła się 22 kwietnia 2021 r. w formacie online. Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie przy udziale Katedry Systemów Transportowych na Politechnice Krakowskiej oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Krakowie.

Jeep Compass 4xe S (PDF)
Autor: Oprac. Redakcja na podstawie jazdy testowej oraz materiałów producenta
[bez logowania]
W kwietniu 2021 r. odbyła się premiera nowego modelu Jeepa Compassa. Auto wkrótce trafi do naszej Redakcji na testy, ale zanim to nastąpi, firma Stellantis przekazała w nasze ręce najmocniejszą wersję poprzedniego modelu – Jeepa Compassa 4xe S – produkowanego w zakładzie Melfi we Włoszech.


Reklamy
Wodociągi Miasta Krakowa Ecol Unicon Porr Keller Soletanche Keramo SG Pam Geobrugg
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję