Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Archiwum numerów


STRABAG wykonawcą obwodnicy Pułtuska
17 czerwca 2021 r. spółka STRABAG podpisała z GDDKiA umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pułtuska w ciągu DK61. Wartość umowy to 442,2 mln zł. [...]

Asfalty z najwyższej półki. Rozbudowa odcinka DW968 Lubień – Mszana Dolna – Kasinka Mała
Konferencja Infrastruktura Polska i Budownictwo 2021, Warszawa 2021-06-22
[...]


Sprawność wdrożeniowa – jak przygotować przestrzeń dla innowacji
Rozmowa z Michałem Werle, kierownikiem Działu Innowacji Badań i Rozwoju, oraz Waldemarem Piwkiem, członkiem zarządu firmy Warbud SA.[...]


Od Bałtyku do Tatr, czyli lokalne drogi betonowe w Polsce
Samorządy szukają trwałych rozwiązań. W związku z tym wybierają coraz częściej beton. Według szacunków Stowarzyszenia Producentów Cementu, w Polsce jest już ok. 1000 km lokalnych dróg o nawierzchni betonowej – wojewódzkich, powiatowych i gminnych – a każdego roku przybywa kolejnych ok. 100 km.[...]


Wizyta w podziemiach stacji metra BRÓDNO – podsumowanie prac fundamentowych
Ogromny plac budowy, obszar budowy zajmuje ok 6 ha. Przecinająca plac czynna linia tramwajowa. Skomplikowane warunki hydrogeologiczne, wysoki poziom wód gruntowych. Pozostałości w gruncie po II Wojnie Światowej oraz niekończąca się walka z czasem w realiach pandemicznych. [...]NBI 4(55) lipiec-sierpień 2014

55
W numerze

Życie lubi zaskakiwać, a fortuna piłką się toczy. Za nami Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii, turniej obfitujący w wielkie niespodzianki.


Z jednej strony szybkie odpadnięcie mistrzów świata, Hiszpanów, z drugiej strony świetnie grające reprezentacje Chile, Kolumbii czy Kostaryki. Miażdżąca porażka gospodarzy w meczu z Niemcami, ale również mali sprawiający problemy dużym, jak Algieria Niemcom. Tak czy inaczej, nasi zachodni sąsiedzi pokazali klasę i po raz czwarty mundial wygrali.
W branży budowlanej aż takich niespodzianek nie było, jednak na przełomie maja i czerwca jak zwykle działo się bardzo wiele. Nasza redakcja była obecna na kilkunastu wydarzeniach branżowych, z których relacje mogą Państwo przeczytać w bieżącym oraz kolejnym wydaniu NBI.
 
Wykonywanie żelbetowych pali prefabrykowanych, fot. Aarsleff Sp. z o.o.
 
Każdego roku edycja lipcowo-sierpniowa w sposób szczególny poświęcona jest tematyce geotechnicznej oraz geoinżynieryjnej. Sprawom tym poświęcamy dużo miejsca również w tym numerze. Szczególnie polecam wywiad z Rajmundem Pawlakiem, prezesem zarządu Stump-Hydrobudowa Sp. z o.o., firmy z 20-letnim doświadczeniem na rynku fundamentów specjalnych. Jak możemy przeczytać, na początku swojej działalności była znaną na rynku firmą kotwiarską, zajmującą się różnego rodzaju konstrukcjami przy użyciu kotwi linowych. Dziś firma projektuje i realizuje rozwiązania w zakresie fundamentowania specjalnego i wzmacniania podłoża dla każdego rodzaju budownictwa.
 
Ściana berlińska obudowy wykopu pod tunel tramwajowy w Krakowie
Zachęcam do lektury materiału o niezwykłej inwestycji, jaką niewątpliwie jest budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizację obiektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje wykonanie tzw. suchego wykopu, czyli zanurzonej w ziemi betonowej wanny, w której znajdzie się podziemna część Muzeum. Prace te stanowią bazę do rozpoczęcia drugiego etapu – wznoszenia konstrukcji budynku.
 
Prace przy wykonaniu korka betonowego w wykopie, fot. R. Jocher
Warte uwagi są również nasze dwa dodatki specjalne. Pierwszy z nich omawia charakterystykę i zastosowanie fundamentów palowych, natomiast drugi związany jest z charakterystyką i funkcjami geosyntetyków według normy PN-EN ISO 10318:2007. Doskonałym uzupełnieniem dodatków są artykuły firm działających w obu tych sektorach. W ten sposób otrzymują Państwo informacje o produktach i usługach z pierwszej ręki, czyli od producentów i dostawców sprzętu oraz materiałów, jak również firm wykonawczych.
 
Drenaż na obwodnicy Gorzowa Wlkp., fot. GRILTX Polska
O problemach branży budownictwa drogowego opowiada Aleksander Kabziński, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Kruszyw, stwierdzając, że branża kruszyw, chcąc się rozwijać, musi się bardziej zintegrować.
 
Połączenie wydobycia kopalin i pięknych okoliczności przyrody, fot. PZPK
W kwietniu odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Technologie bezwykopowe No-Dig Poland 2014. Konferencja ta organizowana jest w cyklu dwuletnim, a w tegorocznej edycji udział wzięło 187 uczestników z różnych krajów. Podczas konferencji wręczono statuetki Experta 2014 firmom z branży technologii bezwykopowych. Tegoroczne statuetki przyznano w trzech kategoriach: bezwykopowa budowa, bezwykopowa odnowa oraz innowacyjne rozwiązanie w zakresie produktów, urządzeń i technologii związanych z branżą bezwykopową. Szczegółową relację z tego wydarzenia oraz prezentację nagrodzonych projektów i produktów znajdą Państwo w bloku poświęconym technologiom bezwykopowym.
 
Rozdanie pamiątkowych grawertonów sponsorom konferencji
Na zakończenie polecam artykuł na temat pierwszych doświadczeń z technologią bezwykopową w Wietnamie. Niestety, kraj ten nadal rozwija swoją infrastrukturę w sposób niezrównoważony – najpierw buduje się domy, a dopiero po ich zamieszkaniu powstają systemy infrastrukturalne, m.in. sieci kanalizacyjne. Dopiero w 2001 r. władze miasta Ho Chi Minh zatwierdziły plan układu kanalizacyjnego. Nowe instalacje kanalizacyjne wykonuje się równocześnie z renowacją i wymianą starych, z czasów kolonizacji francuskiej. Do tego dochodzi znaczna liczba instalacji podziemnych położonych na różnych głębokościach i brak dokumentacji tych przewodów, a co najważniejsze, fatalne warunki gruntowo-wodne. Początki nie są łatwe, jednak władze miasta liczą na szersze zastosowanie technologii bezwykopowych w najbliższym czasie.
 
 Widok na Da Nang, czwarte pod względem wielkości wietnamskie miasto
Życzę pasjonującej lektury i udanego letniego wypoczynku.
 
Zapraszam do zapoznania się z zawartością całego numeru „NBI"

Mariusz Karpiński-Rzepa
Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
redaktor naczelny


Praca w tak zmiennym środowisku jak grunt to codzienne wyzwania (PDF)
Autor: Mariusz Karpiński-Rzepa, Joanna Miciak, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Rozmowa z Rajmundem Pawlakiem, prezesem zarządu Stump-Hydrobudowa Sp. z o.o.

Demontowalne kotwy BBV (PDF)
Autor: Piotr Piórko, BBV Systems Sp. z o.o.
[bez logowania]
Przy pewnych uwarunkowaniach technologicznych kotwy gruntowe są podstawowym, a właściwie jedynym sposobem zapewnienia stateczności ścian wykopów głębokich. Dodatkowe trudności w montażu kotew gruntowych związane są m.in. z rozwojem inżynierii miejskiej, a w szczególności tzw. urbanistyki podziemnej, zajmującej się m.in. budową podziemnych tras komunikacyjnych, wielopoziomowych skrzyżowań, garaży podziemnych oraz głębokich fundamentów pod wysokie budynki.

Zakończył się pierwszy etap budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (PDF)
Autor: Anna Siedlecka, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej przyświecała idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby II wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 26 listopada 2008 r., a na siedzibę instytucji wybrano Gdańsk. 1 września 2010 r. został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum. Przyszła siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne Kwadrat, powstanie przy ul. Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Jedno z największych betonowań podwodnych na świecie – tzw. suchy wykop na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (PDF)
Autor: Hubert Tomczak, dyrektor operacyjny Soletanche Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
W Gdańsku, mieście o ponadtysiącletniej historii, którego tożsamość kształtowała się w ciągu wieków pod wpływem różnych kultur, będącym centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym północnej Polski, symbolizującym wybuch II wojny światowej oraz upadek komunizmu powstaje Muzeum II Wojny Światowej.

Nowa jakość na śląskich drogach (PDF)
Autor: Sabina Borszcz
[bez logowania]
O inwestycjach, które już wpłynęły bądź niebawem wpłyną na poprawę komfortu jazdy po drogach aglomeracji śląskiej, rozmawiano 24 kwietnia 2014 r. na konferencji prasowej zorganizowanej przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie z okazji Dni Drogowca (26 kwietnia).

Nowatorskie rozwiązania w mostownictwie i geoinżynierii (PDF)
Autor: Piotr Rychlewski, Instytut Badawczy Dróg i Mostów
[bez logowania]
15 maja 2014 r. w Warszawie odbyło się 17. seminarium z cyklu spotkań inżynierskich organizowanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów, które w tym roku zatytułowano Nowatorskie rozwiązania w mostownictwie i geoinżynierii. Współorganizatorami spotkania byli firma Titan Polska i Oddział Warszawski Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Seminarium połączono z jubileuszem 55-lecia pracy zawodowej mgr. inż. Janusza Wiśniewskiego, wybitnego mostowca praktyka, ojca chrzestnego Oddziału Warszawskiego ZMRP. Okazją do zorganizowania seminarium był Dzień Mostowca (18 maja).

Fundamenty palowe. Cz. 1. Charakterystyka i zastosowanie (PDF)
Autor: Maria Szruba
[bez logowania]
W czasach panowania rzymskiego cesarza Augusta jego architekt pisał: „Jeżeli zaś nie znajdzie się gruntu stałego, lecz do głębi sięgać będzie ziemia naniesiona lub bagnista, wtedy trzeba w tym miejscu ziemię wykopać i usunąć ją, a teren umocnić i osmalonymi palami olchowymi, oliwkowymi albo dębowymi i za pomocą machin jak najgęściej powbijać. Wolną przestrzeń między palami należy wypełnić węglem, a następnie założyć fundament z jak najsolidniejszego muru” [1]. Dziś wiele się w tej kwestii zmieniło.

Wiertnica model SM-14 w ofercie Amago (PDF)
Autor: Ewa Nali, wicedyrektor ds. handlowych Działu Maszyn Fundamentowych Amago Sp. z o.o.
[bez logowania]
Wielofunkcyjność i wszechstronność maszyny do wykonywania mikropali Soilmec SM-14 sprawia, że jest to najlepszy wybór do prac w każdych warunkach gruntowych, pozwalający na zastosowanie szerokiej gamy technologii fundamentowych. Wyprodukowana na podstawie wieloletnich doświadczeń, idealnie odpowiada zapotrzebowaniu specjalistów na całym świecie.

Intermasz – targi wielkich możliwości (PDF)
Autor: Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.
[bez logowania]
24 maja zakończyła się pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz 2014 (Poznań, 21–24 maja 2014 r.). W ciągu czterech dni ekspozycję 120 firm z ośmiu krajów odwiedziło prawie 7 tysięcy gości. Jak zaprezentowały się nowe targi w kalendarzu wydarzeń branży maszyn budowlanych?

Maszty wiertnicze SPD (PDF)
Autor: Magdalena Załucka
[bez logowania]
SPD, czyli Scandinavian Pile Driving, to założona przez Magnusa Anderssona szwedzka firma zajmująca się produkcją masztów wiertniczych montowanych na maszynach roboczych. Obecnie produkty SPD dostępne są w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, m.in. w Skandynawii i Niemczech. W Polsce pojawiły się na rynku maszyn budowlanych dzięki firmie Serafin PUH Andrzej Serafin z podkrakowskich Przybysławic.

Mikropale systemowe – rozwiązania i technologie instalacji (PDF)
Autor: Alan Rajchel, Grzegorz Badawika, ATM Sp. z o.o.
[bez logowania]
W czasach, gdy producenci i dostawcy systemowych rozwiązań mikropali prześcigają się w pomysłach marketingowych, aby to właśnie ich produkt został zauważony, powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na dokumenty wydawane przez jednostki certyfikujące i naukowo-badawcze, a nie na broszury reklamowe czy katalogi. Oczywiście, podstawą, od której powinniśmy wychodzić, aby zweryfikować dany produkt, jest norma – w naszym przypadku PN-EN 14199 Wykonawstwo specjalnych robót geotechnicznych – mikropale.

Konkurs nietuzinkowych projektów (PDF)
Autor: Marta Maniewska
[bez logowania]
Studenci po raz kolejny udowodnili, że ich świeże spojrzenie na materiały drogowe, które już funkcjonują na polskim rynku, a także doświadczenie firm, z którymi współpracowali podczas konkursu, może stać się początkiem wielkich pomysłów. Byliśmy tego świadkami podczas konferencji Przyszłość dróg zależy od Ciebie – nie myśl szablonowo, zorganizowanej 15 maja 2014 r. w Kielcach, w czasie targów Autostrada-Polska.

Analiza ściany głębokiego wykopu – studium przypadku (PDF)
Autor: dr inż. Monika Mitew-Czajewska, Politechnika Warszawska
[bez logowania]
W artykule omówiono przykład analizy statycznej ściany głębokiego wykopu stacji metra w Warszawie z zastosowaniem metody parć zależnych. Wartości modułu reakcji podłoża określano z zastosowaniem teorii Chadeissona [1]. Obliczenia przeprowadzono programem GEO5 Ściana analiza.

Autostrada-Polska 2014 (PDF)
Autor: Targi Kielce SA
[bez logowania]
Blisko 500 firm zaprezentowało się w Targach Kielce na jubileuszowych targach Autostrada-Polska 2014. Wystawcy podkreślali ożywienie na rynku i dobrze sprecyzowany profil zwiedzającego.

Branża kruszyw, chcąc się rozwijać, musi się bardziej zintegrować (PDF)
Autor: Mariusz Karpiński-Rzepa
[bez logowania]
Rozmowa z Aleksandrem Kabzińskim, prezesem zarządu Polskiego Związku Producentów Kruszyw

Geosyntetyki Cz. 1. Charakterystyka i funkcje według PN-EN ISO 10318:2007 (PDF)
Autor: Maria Szruba
[bez logowania]
Możliwości nowoczesnej technologii sprawiają, że tworzywa polimeryczne, do których zalicza się geosyntetyki, osiągają coraz lepsze właściwości hydrauliczne, mechaniczne i fizyczne. Dzięki tym zaletom znajdują one coraz szersze zastosowanie w różnych konstrukcjach inżynieryjnych. Ciągle jednak, jak dowodzi praktyka, istnieje potrzeba usystematyzowania wiedzy w tym zakresie, zwłaszcza w odniesieniu do terminologii.

Technologia Tensar® w geoinżynierii (PDF)
Autor: Tensar International
[bez logowania]
Technologia Tensar® jest szeroko stosowana w stabilizacji warstw kruszywa georusztem i optymalizacji konstrukcji nawierzchni w celu poprawy trwałości ulepszonych nawierzchni drogowych, dróg nieutwardzonych i platform roboczych. Jest również używana w systemach gruntu zbrojonego ze względu na większe korzyści ekonomiczne i różnorodność rozwiązań w porównaniu do tradycyjnych metod. Przynosząc wymierne korzyści finansowe i oszczędność czasu, technologia Tensar pomaga uzyskać lepszy wynik finansowy inwestycji.

wyKOMBinuj mOst 2014 (PDF)
Autor: dr hab. inż. Magdalena Rucka, opiekun Koła Naukowego Mechaniki Budowli KOMBO, Politechnika Gdańska
[bez logowania]
Konkurs budowy mostów wyKOMBinuj mOst, organizowany przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO, działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska) oraz przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Gdańsk, na trwałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez studenckich kierunków związanych z budownictwem.

24. Dresdner Brückenbausymposium, 10–11 marca 2014 r. (PDF)
Autor: prof. dr hab. inż. Jan Biliszczuk, dr inż. Krzysztof Sadowski, Politechnika Wrocławska
[bez logowania]
Już po raz 24. odbyło się drezdeńskie sympozjum na temat projektowania, budowy, napraw, modernizacji oraz utrzymania obiektów mostowych. Zasadnicza część seminarium miała miejsce 11 marca, natomiast dzień wcześniej (10 marca) odbyła się gala wręczenia niemieckich nagród mostowych.

Stabilizacja na miarę XXI w. (PDF)
Autor: Sylwester Gruszczyński, Lafarge
[bez logowania]
Właściwa stabilizacja gruntów podłoża to podstawa trwałej konstrukcji drogi, szczególnie na dominujących w naszym kraju drogach o nośności G2–G4.

Modernizacja wiaduktu kolejowego w Krakowie w technologii TechSpan (PDF)
Autor: Marcin Chudek, Violetta Drukała-Ptak, Freyssinet Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
W kwietniu 2014 r. w północnej części Krakowa rozpoczęto przebudowę starego wiaduktu kolejowego przechodzącego nad ul. Opolską oraz rzeką Białuchą. Wiadukt jest częścią ruchliwej trasy kolejowej nr 8 Kraków – Warszawa.

Możliwości zastosowania elastycznych zapór przeciwrumowiskowych (PDF)
Autor: dr inż. Bernard Twaróg, Zakład Budownictwa Wodnego i Gospodarki Wodnej, Instytut Inżynierii i Gospodarki Wodnej, Wydział Inżynierii Środowiska, Politechnika Krakowska
[bez logowania]
W niniejszym artykule przedstawiono wybrane metody i rozwiązania ograniczające erozję, zmniejszające transport rumowiska wleczonego oraz poprawiające parametry geomorfologii fluwialnej cieków. Prezentowane rozwiązania są jednymi z częściej stosowanych metod zabezpieczenia koryt cieków. Technologia wykonania jest prosta i szybka, co skutkuje relatywnie niskim kosztem realizacji i eksploatacji. Głównym elementem elastycznych zapór są przyczółki oraz rozpięta pomiędzy nimi specjalna elastyczna siatka o dużych średnicach oczek. Rozwiązania te nie dokonują separacji koryt oraz nie ingerują w stan ekologiczny wód; są proekologiczne, skuteczne oraz równie funkcjonalne, jak stosowane obecnie.

Mosty – tradycja i nowoczesność po raz czwarty w Bydgoszczy (PDF)
Autor: Jan Marek, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
8 i 9 maja 2014 r. w Bydgoszczy odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Mostowa im. Rudolfa Modrzejewskiego Mosty – tradycja i nowoczesność, zorganizowana przez Katedrę Mechaniki Konstrukcji Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Pomorsko-Kujawski, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział w Bydgoszczy, Council of Polish Engineers in North America, Firmę Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o. oraz Kujawsko-Pomorską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

10-lecie firmy TINES (PDF)
Autor: Tines SA
[bez logowania]
24 kwietnia 2014 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczystość jubileuszu 10-lecia firmy TINES, dostawcy nowoczesnych, efektywnych rozwiązań dla rynku nawierzchni szynowych.

Nowa generacja urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (PDF)
Autor: Elżbieta Janiszewska
[bez logowania]
Instytut Badawczy Dróg i Mostów w czasie Targów Autostrada-Polska w Kielcach (15 maja 2014 r.) zorganizował konferencję Nowa generacja urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego – projektowanie i badania.

Zbiorniki retencyjne z rur HOBAS GRP DN 3600 (PDF)
Autor: Hobas System Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
Dąbrowa Górnicza jest jednym z polskich miast, które dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej prowadzi wiele inwestycji na dużą skalę, w tym w zakresie szeroko rozumianej gospodarki wodno-ściekowej. Przykładem może być prowadzona przez miasto inwestycja Zagospodarowanie terenu w rejonie osiedla Mickiewicza i Norwida w Dąbrowie Górniczej, etap 1 – ul. Majakowskiego, w której przewidziano instalację zbiornika retencyjnego HOBAS o pojemności 2410 m3.

VI Międzynarodowa Konferencja Technologie bezwykopowe No-Dig Poland 2014 (PDF)
Autor: dr inż. Justyna Lisowska
[bez logowania]
8–10 kwietnia 2014 r. w Cedzynie koło Kielc odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Technologie bezwykopowe No-Dig Poland 2014, połączona z wystawą wewnętrzną. Konferencja ta organizowana jest w cyklu dwuletnim. W tegorocznej edycji udział wzięło 187 uczestników z różnych krajów, m.in. Japonii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Czech i Niemiec, a także dodatkowo studenci IV i V roku studiów o specjalności sieci i instalacje sanitarne Politechniki Świętokrzyskiej oraz studenci Koła Naukowego Krecik. Obecni byli przedstawiciele świata nauki, firm wodociągowo-kanalizacyjnych oraz firm bezpośrednio związanych z technologiami bezwykopowymi. Patronat medialny nad konferencją sprawowało wiele czasopism z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Modernizacja kanału ogólnospławnego w ulicy 3 Maja w Katowicach – nowa sieć rozdzielcza w technologii rękawa Aarsleff (PDF)
Autor: Per Aarsleff Polska Sp. z o.o.
[bez logowania]
Firma Per Aarsleff Polska Sp. z o.o. po wygranym przetargu wykonała dla Katowickich Wodociągów SA modernizację sieci wodociągowej Ø 200 mm wraz z podłączeniami o długości 983 m.b., zbudowanej w 1902 r., oraz modernizację równie starej, bo pochodzącej z 1908 r., sieci kanalizacyjnej 1250/900 mm, 1060/900 mm, 600/400 mm, Ø 800 mm, Ø 600 mm i Ø 250 mm wraz z podłączeniami, o łącznej długości 770 m.b.

Rekordowy przecisk rurami kamionkowymi DN 1400 wyróżniony statuetką Experta 2014 (PDF)
Autor: mgr inż. Katarzyna Połańska-Zorychta, Steinzeug-Keramo Sp. z o.o.
[bez logowania]
Chcąc spełnić wymagania polskiego i europejskiego prawa, nakładającego na gminy obowiązek wyposażenia wszystkich aglomeracji do 2015 r. w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków, Gmina Mikołów przystąpiła do realizacji zadania Zapewnienie prawidłowej gospodarki wodno-ściekowej miasta Mikołów.

Nowa maszyna przeciskowa firmy Terma (PDF)
Autor: Terma Sp. z o.o.
[bez logowania]
W 2014 r. Terma poszerzyła swoją ofertę maszyn przeciskowych MAX Siła Przebicia o kolejnego kreta – MAX K55. Cechą wyróżniającą tę maszynę spośród dostępnych na rynku maszyn przeciskowych o tak małym kalibrze jest zastosowanie unikatowego systemu zmiany kierunku pracy. System ten znacznie ułatwia operowanie kretem w każdych warunkach gruntowych. Takie rozwiązanie zastosowano we wszystkich maszynach przeciskowych z grupy MAX Siła Przebicia, podczas gdy konkurencja oferuje je jedynie w maszynach o większej średnicy.

Technologie bezwykopowe w obiektywie – prezentacja laureatów (PDF)
Autor: Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne
[bez logowania]
Podczas gali towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Technologie bezwykopowe No-Dig Poland 2014 w Kielcach-Cedzynie (8–10 kwietnia 2014 r.) rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny Technologie bezwykopowe w obiektywie, ogłoszony przez nasze wydawnictwo.

Trenchless Technology – Solution for CO2 Reduction (PDF)
Autor: Lucie Karásková Nenadálová, Research Centre Řež, Husinec-Řež
[bez logowania]

Targi WOD-KAN 2014 – bilans (PDF)
Autor: Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
[bez logowania]
XXII Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2014 sprawiły, że przez trzy dni, od 20 do 22 maja, Bydgoszcz po raz kolejny stała się miejscem spotkania całej branży.

Pierwsze doświadczenia z technologią bezwykopową w Wietnamie (PDF)
Autor: inż. Le Quang Phu, dyrektor zarządzający projektem Drainage Urban – Steering Center of the Urban Flood Control Program HCMC, tłumaczenie: Polska fundacja technik bezwykopowych
[bez logowania]
Wietnam jest jednym z krajów Półwyspu Indochińskiego w Azji Południowo-Wschodniej, powierzchnia kraju wynosi ok. 331 212 km2, a liczba ludności ok. 90 mln. Na północy graniczy z Chinami, na zachodzie z Laosem i Kambodżą, od wschodu i południa jest otoczony Morzem Południowochińskim (linia brzegowa o długości 3444 km). Stolicą jest Hanoi, leżące w północnej części kraju. Jednak centrum gospodarczym jest Ho Chi Minh (dawniej Sajgon), położony na południu.

Wizytownik (PDF)
Autor: NBI Poleca
[bez logowania]


Reklamy
Geobrugg Ecol Unicon SG Pam Soletanche Porr Wodociągi Miasta Krakowa Keller Keramo
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję