Facebook   YouTube   English
Logo NBI - Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne

|||||||||
|
|

Zaloguj

| Zapomniałeś hasła?
Szukaj

Zamow prenumerate
Inwestycje


DK11 rondo Janiska – węzeł Kołobrzeg Wschód 2022-08-08
Kołobrzeg będzie lepiej skomunikowany z drogą ekspresową S6. GDDKiA podpisała kontrakt na budowę odcinka DK11, łączącego węzeł S6 Kołobrzeg Wschód z wybudowanymi w latach wcześniejszych odcinkami obwodnicy Kołobrzegu. [...]

125 lat Grupy Brugg
VIII Kongres Wodociągowców Polskich 2022-09-08
[...]


BIM Academy i automatyzacja procesów projektowych w Jacobs
W ramach współpracy naszego wydawnictwa z infraSTUDIO przedstawiamy zapis rozmowy przeprowadzonej przez dr. hab. inż. Marka Salamaka, prof. PŚ z Pawłem Puchem, menedżerem zespołu ds. BIM i automatyzacji procesów projektowych w krakowskim oddziale Jacobs.[...]


Realizacja 270 inwestycji kolejowych o wartości 125 mld zł
Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis Budownictwo kolejowe w Polsce 2022–2027, szacunkowa wartość 270 realizowanych i planowanych największych inwestycji kolejowych wynosi 125 mld zł, z czego 37 mld zł (30% całości) przypada na inwestycje w budowie, a 88 mld zł na inwestycje będące na etapie przetargu, planowania lub wstępnej koncepcji. Tak znacząca dysproporcja pomiędzy wartością inwestycji w realizacji a planowanymi świadczy o dużym długoterminowym potencjale rozwoju tego segmentu budownictwa.[...]


STRABAG rozbudował ul. Puławską w Piasecznie
1 sierpnia 2022 roku, miesiąc przed umownym terminem zakończenia inwestycji, oddany został do użytku zmodernizowany przez STRABAG 350-metrowy fragment ul. Puławskiej w Piasecznie. [...]Budowa węzła integracyjnego Gdynia - Chylonia na finiszu prac

Kończą się prace związane z budową kluczowej inwestycji infrastrukturalnej dla mieszkańców Gdyni oraz sąsiadujących gmin. Obiekt ma wesprzeć plan związanych z obniżeniem emisji CO₂ w Trójmieście. W ramach realizacji węzła integracyjnego powstał pierwszy w Gdyni obiekt typu Park & Ride połączony bezpośrednio z peronami dworca, przebudowie i modernizacji uległ również Plac Dworcowy.
Soletanche Polska Sp. z o.o. 

Generalny Wykonawca konsorcjum spółek Roverpol Sp. z o.o. i Rover Infraestructuras oraz wykonawca ścian szczelinowych parkingu podziemnego Soletanche Polska podsumowują realizację. Już wkrótce pierwsi gdynianie zostawią tu swoje samochody i przesiądą się do pociągów SKM oraz Polregio.

Gdynia – Chylonia – zyskuje nowych mieszkańców

  Głębienie ścian szczelinowych, fot. Soletanche Polska
Od kilku lat widać, że Gdynia – Chylonia zyskuje większą sympatię i zwiększa się liczba deweloperów lokujących w tej dzielnicy swoje inwestycje. Coraz więcej osób zaczyna wybierać Trójmiasto ze względu na walory klimatyczne (czyste powietrze, dużo terenów zielonych, bliskość morza). Warto dodać, że 51% mieszkańców Gdyni to ludność napływowa. Chylonia jest obecnie jedną z najludniejszych dzielnic Gdyni, dlatego tak ważna jest sprawnie działająca infrastruktura komunikacyjna.

Tylko 9 minut do śródmieścia
  Odkopane ściany szczelinowe parkingu, fot. Soletanche Polska
Nowoczesny węzeł integracyjny pozwoli mieszkańcom Gdyni – Chyloni  na jeszcze bardziej komfortowe przemieszczanie się. Już niedługo będzie można dojechać i zaparkować na Placu Dworcowym zarówno samochód jak i rower, aby następnie przesiąść się w dalszą podróż wybierając niskoemisyjny transport szynowy. Przesiadając się w Polregio lub Szybką Kolej Miejską można dojechać średnio w 9 minut do śródmieścia Gdyni. 23 minuty zajmie podróż do Sopotu, natomiast do stacji Gdańsk Główny dotrzemy w 45 minut. Jest to bardzo wygodny i szybki środek transportu zważywszy na to, że do samego centrum Gdyni jedzie się samochodem 20 minut.
  Odkopane ściany szczelinowe parkingu, fot. Soletanche Polska
- Jestem pewien, że oddanie tego obiektu przekona Gdynian do pozostawienia samochodu i wybrania kolei. Dzięki bezpośredniemu połączeniu podziemnego parkingu z peronami dworca zwiększymy z pewnością wygodę w kontekście parkowania. W ten sposób uda nam się zredukować ilość emisji CO₂ do atmosfery i tym samym utrzymać ceniony przez wielu klimat i czyste powietrze, z których Gdynia słynie – wyjaśnia Marco Antonio Rodriguez Martinez, Kierownik Kontraktu z ramienia firmy Roverpol.

Na realizacji tej inwestycji oprócz mieszkańców Gdyni skorzystają również ościenne gmin Szemudu 
i Wejherowo jak i całe Trójmiasto.

Kluczowym etapem prac było wykonanie konstrukcji parkingu podziemnego
  Parking podziemny prace wykończeniowe, fot. Soletanche Polska
Prace związane z realizacją fundamentowania na tym obiekcie rozpoczęły się w marcu 2020 roku. Ze względu na bliskie sąsiedztwo istniejących zabudowań zdecydowano się na realizację szalunku w postaci ścian szczelinowych. Ten zakres prac powierzono liderowi w zakresie realizacji ścian szczelinowych firmie Soletanche Polska. W ramach kontraktu firma zrealizowała ściany szczelinowe o obwodzie 255 metrów bieżących wraz z rozparciem w postaci  tymczasowych rozpór stalowych.
  Realizacja ścian szczelinowych betonowanie sekcji, fot. Soletanche Polska
- Pierwszym etapem wykonania prac była realizacja tzw. murków prowadzących, które wyznaczają osie ścian szczelinowych, następnym etapem było głębienie szczeliny przy wykorzystaniu specjalnego chwytaka oraz zawiesiny bentonitowej, która na czas głębienia i zbrojenia szczeliny zapobiega osuwaniu się gruntu do wnętrza. Kolejnym etapem był montaż szkieletów zbrojeniowych. Ostatnim etapem realizacji sekcji ściany szczelinowej jest jej zabetonowanie. W takiej sekwencji prac sekcja po sekcji powstawały ściany przyszłego parkingu podziemnego. Na tym kontrakcie wykonaliśmy 41 sekcji – wyjaśnia Krzysztof Tomczak, Kierownik Robót z ramienia Soletanche Polska. Ściany szczelinowe mają tutaj grubość 60 cm najgłębsze sekcje sięgają 9 metrów.
  Parking podziemny prace wykończeniowe, fot. Soletanche Polska
Technologia ścian szczelinowych umożliwiła zrealizowanie w ten sposób nie tylko bezpiecznej obudowy wykopu, ale także pełni funkcje ścian docelowego parkingu podziemnego i jest elementem fundamentowym. Tę samą technologie w nieco szerszym zakresie i głębokościach wykorzystano przy realizacji takich konstrukcji jak podziemie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy fundamentów i ścian wielokondygnacyjnych parkingów podziemnych budynków biurowych kompleksu Olivia Business Park w Gdańsku. Soletanche opuściło plac budowy, zgodnie z harmonogramem, w 4 kwartale 2020 roku. Wówczas rumieńców zaczęły nabierać prace związane z wykończeniem obiektu parkingowego oraz zagospodarowaniem terenu Placu Dworcowego.

Kiss & Ride, wiaty rowerowe oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych

  Plac dworcowy, fot. Soletanche Polska
Podziemna hala parkingowa o powierzchni prawie 3600 m² zawiera 140 miejsc postojowych dla samochodów i 24 dla rowerów. Nie znaczy to, że nie będzie można parkować na samym Placu Dworcowym. W ramach inwestycji zrealizowano również miejsca parkingowe na krótki postój tzw. Kiss & Ride, które głównie mają służyć kierowcom podwożącym swoich pasażerów na dworzec. Nie zabraknie miejsc przeznaczonych na postój dla taksówek. W ramach wspierania transportu niskoemisyjnego zrealizowano 810 m² nowych dróg rowerowych. Powstała również zadaszona wiata rowerowa.
  Realizacja ścian szczelinowych montaż koszy zbrojeniowych, fot. Soletanche Polska
- Wykonaliśmy roboty instalacyjne, kończymy tzw. roboty wykończeniowe na teranie parkingu podziemnego oraz Placu Dworcowym a także montaż urządzeń w parkingu i przewodów jezdnych sieci trakcyjnej. Zakończone są też prace przy realizacji tuneli ze schodami oraz ramp wjazdowych i wyjazdowych z parkingu podziemnego. Zaplanowaliśmy również ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach udogodnień mieszkańcy będą mogli skorzystać z tablic z informacją pasażerską oraz wind. Pojawią się również fakturowane przejścia dla pieszych, niezwykle pomocne dla osób niedowidzących lub niewidomych – mówi Szymon Zygmański, Kierownik Budowy, Roverpol.

Co zostało do wykonania

  Realizacja ścian szczelinowych podnoszenie koszy zbrojeniowych, fot. Soletache Polska
Przed Generalnym Wykonawcą prace wykończeniowe związane z realizacją nawierzchni drogowej trakcji trolejbusowej, zespołu toalet publicznych oraz montaż elementów małej architektury i wykonanie docelowej organizacji ruchu

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu na przebudowanym Placu Dworcowym

  Plac dworcowy, fot. Soletanche Polska
- Przebudowywane ścieżki rowerowe oraz chodniki w ciągu ul. Kartuskiej z pewnością usprawnią dostęp do Placu Dworcowego, który w dużej mierze uległ przebudowie. Natomiast organizacja ruchu na samym placu nie ulegnie w żaden sposób zmianie poza wprowadzeniem wjazdu na podziemny parking. Dostęp do parkingu będzie odbywał się przez wjazd na plac Dworcowy od strony ul. Kartuskiej, a wyjazd, tak jak obowiązywało przed rozpoczęciem naszych robót, odbywał się będzie za budynkiem poczty. W ten sposób zarówno rowerzyści jak i kierowcy będą mogli dostawać się do wykonanego parkingu podziemnego – wyjaśnia Szymon Zygmański, Kierownik Budowy, Roverpol.
  Widok peronu Gdynia Chylonia, fot. Soletache Polska
Wygraliśmy walkę z czasem i COVID – 19

Głównym wyzwaniem realizacyjnym była sytuacja pandemiczna, która towarzyszyła tej budowie niemal od pierwszych jej dni. Odnalezienie się w szybko zmieniającej się rzeczywistości pandemicznej sprawiły, że kluczowe na tym projekcie było szybkie podejmowanie decyzji i sprawna koordynacja pomiędzy zespołami Roverpol i Soletanche. - Głównym wyznaniem było zapewnienie bezpieczeństwa załodze oraz utrzymanie ciągłości prac, która była zagrożona poprzez niepewną sytuacją związaną z szalejącym wirusem i trudnościami w pozyskaniu zarówno środków sanitarnych jak i materiałów budowlanych. W miarę postępowania pandemii nauczyliśmy się sprawnie w niej działać m.in. dywersyfikując dostawców oraz wdrażając rozwiązania, które miały zapewnić nam bezpieczeństwo na placu. Całodobowy catering żywieniowy dla załogi, zewnętrzny punkt dezynfekcyjny, oddzielenie biura budowy oraz zorganizowanie punktu podawczego itp. – wyjaśnia Marek Wasiluk, Project Manager, Soletanche Polska. - W zasadzie utrudnienia związane z pandemią to było jedyne wyzwanie na tej budowie. Pomijając te kwestie była to standardowa realizacja. W mojej ocenie poradziliśmy sobie bardzo sprawnie – dodaje Marek Wasiluk.
  Prace w czasie pandemii, fot. Soletanche Polska
- Koordynacja między naszymi zespołami była bardzo dobra, co sprawiło, że jesteśmy obecnie w przededniu zakończenia prac budowlanych. Wygraliśmy z czasem dzięki dobrej komunikacji wspólnemu dążeniu do celu i partnerskiemu podejściu. To sprawdziło się na tym kontrakcie zrealizowaliśmy prace zgodnie z harmonogramem. Jest to też dobry prognostyk na ewentualną dalszą współpracę na większych kontraktach – podsumowuje Kierownik Kontraktu, Marco Antonio Rodriguez Martinez, Roverpol.

Inwestorem jest Urząd Miasta Gdynia.

Wartość projektu „Utworzenie Węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” wynosi 45  799  000, 00 PLN. Zakończenie realizacji planowane jest na drugą połowę 2021 roku.
 
 
Tekst, zdjęcia i film: Soletanche Polska Sp. z o.o.  

 

Reklamy
Porr Keller GEO-Instruments Soletanche SG Pam Wodociągi Miasta Krakowa Geobrugg
nbi med!a
ul. Zakopiańska 9/101 | 30-418 Kraków
tel.: 12 292 70 70
- -
Copyright © nbi med!a 2005 - 2021
Wszelkie prawa zastrzeżoneSerwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam, artykułów sponsorowanych i ogłoszeń.
Jakiekolwiek wykorzystywanie w całości lub we fragmencie materiałów zawartych na www.nbi.com.pl bez zgody wydawcy jest zabronione i chronione prawem.

Niniejsza strona internetowa wykorzystuje pliki cookie. Kontynuujac jej przegladanie wyrażasz zgodę na ich zapisywanie w pamięci urzadzenia. Poprzez zmianę ustawień w przegladarce internetowej możesz wyrazić zgodę na zapisywanie plików cookie lub je zablokować. Więcej informacji na temat stosowania cookies znajdziesz w polityce cookie. (Kliknięcie linku nie powoduje zmian w ustawieniach cookies).
Akceptuję - nie pokazuj więcej tego powiadomienia.

Akceptuję